Największą w Polsce placówką edukującą przyszłych górników jest Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu. Obecnie szkoła przygotowuje do zawodu 828 uczniów i słuchaczy. Tym, którzy wybrali naukę w trybie dziennym, gwarancję przyszłego zatrudnienia dała Kompania Węglowa.
- W porównaniu z 2004 rokiem, kiedy to po prawie piętnastoletniej przerwie reaktywowane zostało szkolnictwo górnicze, uczniów wybierających tę profesję jest dziesięciokrotnie więcej. Stworzenie im optymalnych warunków do praktycznej nauki zawodu pozwoli na wykształcenie najlepszych specjalistów - podkreśla Teresa Horst, dyrektor bieruńskiego PZS.
Dzięki ścisłej współpracy z Kompanią Węglową zainteresowanie ofertą szkoły jest ogromne. Rośnie także jej prestiż.
Pierwsze porozumienie pomiędzy Kompanią Węglową a zarządem powiatu bieruńko-lędzińskiego w sprawie współpracy przy uruchomieniu i prowadzeniu w oddziałów górniczych zawarto 17 maja 2004 r. Na jego mocy od września 2004 r. uruchomiono dwie klasy technikum górnictwa podziemnego. Pierwsi absolwenci zostali zatrudnieni m.in. w kopalni Piast jeszcze w 2008 r.
We wrześniu 2005 r. otwarto kolejne kierunki związane z górnictwem. W szkole policealnej dla dorosłych rozpoczęto kształcenie techników elektryków, mechaników urządzeń górnictwa podziemnego i techników mechaników. Trzy lata później otwarto kolejną klasę o kierunku górnik eksploatacji podziemnej w ramach trzyletniej zasadniczej szkoły zawodowej. Ale i na tym nie koniec. W roku szkolnym 2009/2010 uruchomiono w ramach szkoły policealnej klasy o specjalności technik górnictwa podziemnego, a od września ub.r. kolejne kierunki, których absolwenci mają gwarancję pracy w kopalniach Kompanii Węglowej - technik elektryk oraz technik mechanik.
Szkoła posiada doskonałe zaplecze w postaci pracowni specjalistycznych, a także warsztatów szkolnych, mieszczących się na terenie pobliskiej kopalni Piast. Obejmują one 12 nowocześnie wyposażonych stanowisk górniczych, elektrycznych oraz mechanicznych, w tym: kuźnię, spawalnię, warsztat elektryczny urządzeń automatyzacji odstawy i stanowisko obróbki ręcznej metali. Inwestycja o łącznej wartości ponad 800 tys. zł została w całości sfinansowana przez Kompanię Węglową.
Szkoła była również inicjatorem ustanowienia Olimpiady Wiedzy Górniczej "O Złotą Lampkę", której patronuje m.in. Kompania Węglowa, sponsorująca główne nagrody. Jest też gospodarzem cyklicznych spotkań w ramach Forum Szkół Górniczych, podczas których wykłady prowadzą specjaliści z Kompanii Węglowej.
Do czerwca 2012 r. mury Powiatowego Zespołu Szkół opuściło 357 absolwentów kierunków górniczych, którzy zasilili szeregi należących do Kompanii Węglowej kopalń Piast, Ziemowit i Brzeszcze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.