W ciągu trzech kwartałów 2012 r. polscy emigranci przesłali do kraju 3 mld 136 mln euro. To wzrost wobec analogicznego okresu 2011 r., kiedy było to 3 mld 114 mln euro - poinformował NBP. Wzrost transferów notują też inne kraje, m.in. Portugalia.
Narodowy Bank Polski poinformował PAP, że tylko w trzecim kwartale minionego roku nasi emigranci przesłali do Polski 1 mld 149 mln euro, a łącznie od początku roku do końca września było to 3 mld 136 mln euro.
W porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. wielkość środków przekazanych do Polski przez emigrantów - zarówno długookresowych, jak i krótkookresowych - pozostała na podobnym poziomie. - W analizowanym okresie wielkość przekazanych środków wyniosła 1 mld 149 mln euro. W stosunku do analogicznego okresu 2011 r. wielkość ta zmniejszyła się o 1,4 proc. - poinformował NBP.
Dodano, że po wzrostach obserwowanych od czwartego kwartału 2011 r. jest to pierwszy kwartał ze spadkiem środków przekazywanych do Polski. "Biorąc jednak pod uwagę niewielki poziom obserwowanych w poprzednich kwartałach wzrostów oraz niski spadek w analizowanym kwartale, można mówić o stabilizacji poziomu napływu środków do kraju" - podkreślił NBP.
Bank centralny dodał, że "tradycyjnie w kwocie, jaka napłynęła do Polski w trzecim kwartale 2012 r., dominowały przekazy Polaków zatrudnionych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii".
Znaczne transfery pieniędzy od emigrantów do swojego kraju to domena nie tylko Polaków. Jak poinformował w komunikacie narodowy Bank Portugalii (Bp), tamtejsi emigranci przesyłają do swoich rodzin średnio około 7 mln euro dziennie. Od stycznia do października 2012 r. do Portugalii trafiło ponad 2, 2 mld euro od osób mieszkających poza granicami kraju.
Z danych BdP wynika, że największe wzrosty środków przekazywanych do kraju odnotowano u emigrantów zarobkowych z Niemiec oraz Angoli. W pierwszym przypadku zwiększyły się one o 55 proc., zaś w drugim o 49 proc.
- Łącznie w pierwszych dziesięciu miesiącach ub.r. do Portugalii trafiło od emigrantów ponad 2,2 mld euro. Oznacza to wzrost o 12,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r - ocenił BdP.
Najwięcej pieniędzy przysyłanych było do Portugalii od pracowników zarobkowych z Francji - 750 mln euro, a także ze Szwajcarii - 540 mln euro. O ile w pierwszym przypadku odnotowano spadek o 4 proc., o tyle w drugim wzrost wyniósł 0,5 proc.
Trzecim kierunkiem, z którego portugalscy pracownicy zarobkowi wysyłają najwięcej pieniędzy jest Angola. Od stycznia do października 2012 r. z tego afrykańskiego kraju trafiło do Portugalii 219 mln euro. Inne byłe portugalskie kolonie na Czarnym Lądzie są mniej atrakcyjnym celem wyjazdów. Przetransferowano z nich łącznie 6 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.