Na koniec roku 2012 r. polski bank centralny miał rezerwy dewizowe warte ponad 82,5 mld euro, a w przeliczeniu na dolary - ponad 108,9 mld dolarów - poinformował w poniedziałek w komunikacie NBP. Bank podkreślił, że jest to znacząco więcej, niż na koniec 2011 r.
W komunikacie Narodowego Banku Polski podano, że ze względu na zmiany kursów walut, rezerwy w euro były nieznacznie niższe, niż na koniec listopada 2012 r., a w dolarach znacząco wyższe. "W porównaniu z końcem 2011 r. stan rezerw w przeliczeniu na euro powiększył się o blisko 6,9 mld euro (wówczas wynosiły ok. 75,7 mld euro), a na dolary USA o ponad 11,0 mld dol. (wówczas było to ok. 97,9 mld dol.)" - poinformował NBP.
Bank centralny zapewnił w komunikacie, że zarządza rezerwami dewizowymi dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest bezpieczne ich lokowanie oraz zachowanie niezbędnego poziomu ich płynności.
NBP podał, że jego rezerwy dewizowe są inwestowane w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Dominującą część NBP lokuje w rządowe papiery wartościowe, pewne kwoty w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka część rezerw dewizowych jest utrzymywana w formie lokat w bankach za granicą o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.