W obecności wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza otwarto w piątek (21 grudnia) w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu multimedialne wystawy stałe pod wspólnym tytułem "Ze świata Kultury Górniczej". Składają się nań prezentacje "U hajera w familoku", "U górnika gro muzyka", "Górnicze stroje i insygnia", "Barbara Święta o górnikach pamięta" oraz "W skarbnikowym królestwie".
- Są wspaniałe i mają ogromny walor edukacyjny. Pokazują tradycje górnicze, praktycznie wszystko, co działo się w życiu górnika, od kopalni poprzez życie prywatne, aż do emerytury. Warto je zobaczyć - przyznał dziennikarzowi nettg.pl Tomasz Tomczykiewicz.
Dwie spośród pięciu prezentacji są szczególnie interesujące dzięki zastosowaniu polskiego wynalazku mówiących manekinów. Postacie przypominają do złudzenia żywych ludzi i mówią do zwiedzających.
- Manekiny multimedialne to unikalna w skali świata technologia oczekująca właśnie na opatentowanie. Posiadają w sobie miniaturowy projektor i specjalny układ optyczny wyświetlający twarz aktora i nagrany przez niego głos - mówi Sławomir Mazan, współtwórca wynalazku.
Obecnie na świecie tylko dwa ośrodki posługują się tym wynalazkiem: Kopalnia Soli Bochnia oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W pozostałych prezentacjach zastosowano efekty dźwiękowe oraz nagrania filmowe.
- Na dziedzictwo górnicze składa się wielka sfera techniki, w której zamyka się kopalnia wraz z bogactwem narzędzi i urządzeń, sposobami urabiania i wydobywania podziemnych skarbów. Drugą stronę medalu stanowi kultura górnicza - dziedzina, w której w centrum zainteresowania jest człowiek z jego codzienną egzystencją, zdolnościami, talentami, pasjami, wierzeniami, rozrywkami, odbiorem otaczającego świata i ludzi. Kultura górnicza śląskich gwarków jest mocno osadzona w tradycjach kultury ludowej regionu z gwarą, przywiązaniem do wiary, silnymi więzami rodzinnymi, swoistą obrzędowością - zwraca uwagę Jan Jurkiewicz, kustosz muzealny.
Wystawa powstała dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Śląskiego. Miała zostać otwarta przed rokiem, ale pożar, który wybuchł w budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zniweczył te plany.
- To jest dzieło, które powstało dzięki zaangażowaniu dużej grupy osób, począwszy od pracowników muzeum poprzez aktorów, artystów, a na inżynierach skończywszy. Stworzona została wystawa dla wszystkich, dla dzieci i dla dorosłych, dlatego z pewnością cieszyć się będzie dużą popularnością - podsumował Marek Dmitriew, dyrektor MGW w Zabrzu.
W galerii: Otwarcie wystawy "Ze świata Kultury Górniczej". Zabrze, 21 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
idz do związków i przedstaw sprawę
Jaka kultura górnicza? Ta na pokaz tak, ta Kultura przez duże K tak, ale nie ma czegoś takiego jak kultura zwykła w relacjach z ludźmi. Zwłaszcza na Makoszowach w Zabrzu - nadszt. "Janosik", obecny i były dyrektor - jedno wielkie chamstwo, poniżanie górników, lżenie. Szkoda słów.