Kiedy temperatura w ciągu doby spada poniżej zera i znów wzrasta, to na kolei gwałtownie rośnie liczba awarii. Jak jednak dyrektor ds. eksploatacji w PKP PLK Andrzej Pawłowski wyjaśnia, że z punktu widzenia infrastruktury lepsze są siarczyste mrozy.
- To jest tzw. przejście przez zero. Kiedy w ciągu dnia temperatura wynosi powiedzmy 4 stopnie, a w nocy spada do minus 6 stopni, to wilgoć zebrana w ciągu dnia zamarza. To zwykłe prawa fizyki, ale bardzo niebezpieczne dla rozjazdów, taboru itp., ponieważ kilka razy zamarzają i rozmarzają - tłumaczy dyrektor Pawłowski.
Jego zdaniem, dla kolei lepszy jest silny mróz.
- Kiedy temperatura się stabilizuje, nawet na bardzo niskich poziomach, to - można tak powiedzieć - urządzenia się przyzwyczajają i nie ma aż tak wielu awarii.
Członek zarządu PKP PLK ocenił, że zarządzająca polską infrastrukturą kolejową spółka jest dobrze przygotowana zarówno do zbliżającej się zimy, jak i zmiany rozkładu jazdy, do której ma dojść w ten weekend.
- Można powiedzieć, że panuje pełna mobilizacja" - ocenił Pawłowski. - Mamy do dyspozycji ponad 16 tys. pracowników, 137 jednostek sprzętu przeznaczonego do odśnieżania, 175 zespołów awaryjnych do usuwania usterek, ponad 80 pociągów sieciowych, których używa się w przypadku awarii, a także lokomotywy spalinowe do przeciągania pociągów elektrycznych w przypadku awarii sieci trakcyjnej" - dodał.
Pawłowski przypomniał również, że PKP PLK uruchomiła niedawno Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym. Centrum to umożliwia śledzenie ruchu pociągów i gromadzenie w jednym miejscu informacji dotyczących m.in. utrudnień w ruchu, opóźnień pociągów, czy dewastacji i kradzieży na liniach kolejowych. Wyjaśnił, że dzięki uruchomieniu Centrum, kolejarze od razu wiedzą, gdzie doszło do awarii i mogą natychmiast skierować ludzi i sprzęt do jej naprawienia.
- Będziemy mogli reagować znacznie szybciej niż choćby w zeszłym roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.