Kopalnia Piast, należąca do Kompanii Węglowej, w poniedziałek (3 grudnia) rozpoczęła celebrowanie święta górniczego stanu. Na uroczystej akademii, która odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, wręczono medale, odznaki, stopnie dyrektorskie oraz szpady górnicze. W gronie wyróżnionych białą bronią znalazła się także minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Wśród gości, którzy tłumnie przybyli do PZS znaleźli się m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, wiceprezes Kompanii Węglowej Piotr Rykala, członkowie rady nadzorczej KW w osobach Klemensa Ścierskiego i prof. Mariana Turka, eurodeputowana Małgorzata Handzlik oraz przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych.
Gości przywitał dyrektor kopalni Piast Jacek Kudela, który w swoim wystąpieniu podsumował mijający rok, przedstawił plany zakładu na przyszłość oraz życzył górnikom wszystkiego, co najlepsze z okazji Barbórki.
- Oceniając wskaźniki techniczno-ekonomiczne naszej kopalni za rok 2012 należy stwierdzić, że bieżący rok zakończymy dodatnim wynikiem finansowym na poziomie około 240 mln zł brutto. (...) Takie efekty można uzyskać dzięki dobremu zespołowi i właściwej organizacji pracy. Wszystkim pracownikom naszej kopalni dziękuje za solidną i rzetelną pracę - mówił Kudela, który podkreślił także, że w tym roku w Piaście zatrudniono ponad pół tysiąca górników i przeznaczono na inwestycje ponad 90 mln zł.
Kolejną osobą, która zwróciła się z życzeniami do górników z Piasta był wiceprezes KW Piotr Rykala. Odczytał on list prezes Joanny Strzelec-Łobodzińskiej do pracowników bieruńskiej kopalni.
"Bieżący rok był dla naszej spółki przełomowy, nie tylko ugruntowaliśmy swoją pozycję rynkową jako największy producent węgla kamiennego w Europie, ale byliśmy postrzegani jako firma stabilna dająca prace dziesiątkom tysięcy ludzi, a poprzez rangę inwestycji związanych z budową nowej kopalni i elektrowni węglowej uważa się nas za firmę z wizją" - napisała do górników z Bierunia prezes Kompanii.
Piotr Rykala podkreślił, że na przestrzeni ostatniej dekady miał już okazje kilkakrotnie gościć na Barbórkach w Piaście.
- Potrafię potwierdzić, że przez te 10 lat kopalnia Piast była jednym z pierwszych wagoników struktury Kompanii Węglowej. Wagoników pierwszej klasy, do którego z wielką przyjemnością się wsiada i w którym, patrząc na postawę załogi, z przyjemnością się przebywa - zaznaczył wiceprezes Rykala.
Po prezesie Rykali głos zabrali minister Elżbieta Bieńkowska oraz wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.
- Przemysł trzeba unowocześniać i dostarczać mu pieniędzy. Nawet tak nowoczesna kopalnia jak Piast, o której dzisiaj padło już tyle dobrych słów, musi być unowocześniana. Chodzi o to, by było to wydobycie czyste, przyjazne środowisku ale przede wszystkim ciągłe, bo jeszcze przez długie lata polska gospodarka będzie oparta o węgiel - mówiła minister Bieńkowska.
Po wystąpieniach nadszedł czas, aby wręczyć medale, odznaki, stopnie dyrektorskie i szpady górnicze. Ogółem wręczono 44. medale za długoletnią służbę, 11. stopni dyrektorskich, 44. odznaki zasłużony dla górnictwa RP, 45. odznak zasłużony dla KWK Piast oraz 61. szpad górniczych.
Część oficjalną uroczystości zakończyło wręczenie Honorowej Szpady Górniczej minister Elżbiecie Bieńkowskiej. Zgodnie z górniczą tradycją nadania dokonała stara strzecha, którą w kopalni Piast reprezentowali: Jerzy Chowaniec, Józef Borycz oraz Lech Mielniczuk.
W galerii: Barbórka kopalni Piast. bieruń, 3 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
stara strzecha - teraz podejrzewana przez Prokuraturę o lapówki
25 lat i zadnego medalui munduru
Ja pracuje półtora roku na przewoźie i mundur już mam :) Za rok medale
pracuje 20 lat w przodku,jakos nikt mnie nie odznaczyl... gdy widze takie imprezy krew sie mi gotuje.......
Prawdziwi górnicy przyszli na kopalnie żeby przerobić i niepotrzebne im sa mundury,szpady i odznaczenia - a klauni których widzimy na zdjeciach przyszli tylko po to żeby robić kariere i za nieróbstwo odznaczać sie złomem - Normalnie gorzej niz za komuny bo za niej przynajmniej górnika sie szanowalo! NORMALNIE PARODIA!
@Górnik, znam ten ból. Dla mnie nawet taki elektryk czy robotnik transportowy bardziej zasługuje na mundur niż taka pani "ministra"
Masa górników która zasłużyła nie składa wniosków o przyznanie szpady bo koledzy składali wnioski i zostali odrzuceni , więc nie warto bo ja też nie dostanę.Szpady rozdaje się zazwyczaj ludziom którzy nie widzieli dołu[minister,doktor,policjant,strażak ,itd Szlag mnie trafia jak przyznaje się mundur górniczy i szpadę górniczą kobiecie[minister] która wie mniej o górnictwie niż moja żona Gorzej niż za komuny.
No jasne, rozdajcie na prawo i lewo górnicze odznaczenia. Najlepiej wszystkim tylko nie pracownikom podziemnym. Brawo !