Zwyczajowym przecięciem wstęgi prezesi Zakładów Energetyki Cieplnej i Katowickiego Holdingu Węglowego - Longina Kugiel i Roman Łój - dokonali w poniedziałęk (3 grudnia) uroczystego otwarcia na terenie kopalni Wieczorek instalacji, wykorzystującej metan do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. W tej ceremonii towarzyszyli im członkini Zarządu Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz i prezydent Katowic Piotr Uszok.
Przedtem nową instalację poświęcił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
- Nie może być lepszej wiadomości przed Barbórką, jak nowa inwestycja, i to taka, która ma ogromne znaczenie społeczne i ekologiczne - powiedział wcześniej hierarcha.
Utrzymanych w podobnym tonie gratulacji było więcej.
- Naszym złotym skarbem jest węgiel. Ale jego eksploatacji towarzyszy metan w ilości około 800 milionów metrów sześciennych rocznie, z której tylko jedna czwarta jest ujmowana. Cieszę się, że zarządy górniczej i energetycznej spółki zdecydowały się na jego wykorzystanie do produkcji energii i gratuluję projektu - mówił prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.
- Dziękuję za to, co już zrobiliście i trzymam kciuki za pomyślną realizację podobnych inwestycji - życzył prezydent Katowic Piotr Uszok.
Zlokalizowana na terenie kopalni Wieczorek instalacja ZEC składa się z dwóch silników gazowych o mocy elektrycznej 1,5 MW każdy i mocy cieplnej 1,5 MW każdy oraz kotła gazowego o mocy 6 MW. Paliwo będzie do niej doprowadzane gazociągiem ze stacji odmetanowania przy szybie V kopalni Murcki-Staszic. Pracująca ze sprawnością ponad 80 proc. nowa jednostka będzie spalała rocznie ponad 5,5 mln m sześć. metanu. Przy pełnym obciążeniu silników ta gazowa elektrociepłownia co godzinę będzie więc zużywała 710 m sześć. czystego metanu. Ale pracujące w kogeneracji agregaty nie tylko spowodują redukcję emisji takiej dawki węglowodoru do atmosfery. Wytworzenie równorzędnej ilości prądu i ciepła wymagałoby spalenia rocznie około 3,5 tys. ton węgla kamiennego.
Budowa energetycznej instalacji Zakładów Energetyki Cieplnej trwała niespełna rok. W sięgającym około 14 mln zł koszcie przedsięwzięcia w przeszło jednej czwartej - długoterminową pożyczką w wysokości 3,7 mln zł na preferencyjnych warunkach - partycypował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Gratuluję nam wszystkim, że możemy się cieszyć takimi projektami z zaprzężeniem metanu do pracy. Co przy tym bardzo ważne - zaczyna się to jeszcze opłacać - akcentowała w trakcie uroczystości prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.