TAURON Polska Energia oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęły budowę największej w Polsce elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbyło się 3 grudnia 2012 roku.
W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MW. Oprócz energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych. Jednostka zostanie oddana do eksploatacji w 2015 roku. Blokiem zarządzać będzie spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której PGNiG i TAURON Polska Energia mają po 50 procent udziałów. Inwestycja o wartości 1,6 mld zł finansowana jest ze środków własnych partnerów (ok. 25 proc.) oraz ze środków zewnętrznych (75 proc.) pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju.
- Elektrociepłownia w Stalowej Woli jest jednym z elementów Strategii Pełnej Energii, którą konsekwentnie realizujemy. Strategii, która opiera się na nowoczesnych, wydajnych i precyzyjnie przemyślanych projektach energetycznych. Ta inwestycja to nie tylko element wzmocnienia sektora energetycznego, ale także modernizacja polskiej energetyki na miarę XXI wieku - podkreślał Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa.
Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch partnerów i znajduje potwierdzenie w ich strategiach. PGNiG chce pozyskać nowego, dużego odbiorcę gazu oraz rozwijać działalność w sektorze elektroenergetycznym.
- Rozpoczęcie budowy największej w Polsce elektrociepłowni gazowej dobrze wpisuje się w korzystną dla sektora gazowego sekwencję wydarzeń, z którą mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. Obniżka cen, którą PGNiG uzyskało w negocjacjach z Gazpromem, postępująca liberalizacja rynku gazu i projektowane zmiany w prawie, wzmacniające wsparcie kogeneracji poprzez nowe, pomarańczowe certyfikaty, tworzą korzystne warunki dla rozwoju elektrociepłowni wykorzystujących gaz jako paliwo. PGNiG będzie budować nowe bloki, wykorzystując doświadczenia i rozwiązania stworzone podczas współpracy z Grupą TAURON przy projekcie w Stalowej Woli. To przykład dobrego współdziałania dużych polskich grup kapitałowych. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia inwestycja, przy której będziemy z powodzeniem współpracować - uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu PGNiG SA.
TAURON realizuje odbudowę mocy wytwórczych, dywersyfikuje portfel i dąży do zwiększenia udziału energii ze źródeł własnych.
- Powstający blok o mocy450 MW jest jednym z kluczowym projektów zapisanych w strategii korporacyjnej TAURONA i będzie pierwszą jednostką gazową w Grupie. Nasze doświadczenia pokazują, że dostęp do własnych zdywersyfikowanych źródeł jest kluczowy. Produkcja energii z gazu, ze względu na atrakcyjne koszty budowy, krótki czas jej realizacji oraz niską emisyjność (...) jest opłacalna - wyjaśniał Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej wysokosprawnej technologii oraz produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem możliwe będzie obniżenie kosztów wytwarzania oraz uzyskanie wsparcia w postaci certyfikatów.
Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie około 3500 GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu. Projekt realizowany jest w formule "pod klucz" i obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW z członem ciepłowniczym z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.