Górnicza czapka, czyli kołpak albo czako, wykonana jest z tektury obciągniętej czarną krepą. Z przodu, pośrodku umieszczone jest godło górnicze w wieńcu z liści dębowych i wawrzynowych, wytłoczone z żółtego matowanego metalu, z symbolem skrzyżowanych pyrlika i żelazka. Na górnym otoku czaka,
5 mm poniżej krawędzi naszywa się bortę, jako dystynkcję określającą stopień służbowy. Czako ozdobione jest pióropuszem wysokości 22 cm. Symbolizuje on kogucie pióra, którymi kiedyś strzelcy dworscy czyścili otwory strzałowe. Dawni gwarkowie przejęli od nich pióropusze dla dodania sobie splendoru. Kolor pióropusza ma znaczenie. Zielony noszą generalni dyrektorzy, a biały zarezerwowany jest dla inżynierów i techników górniczych. Tradycyjny czarny kolor piór przynależny jest górnikom dołowym. Czerwony kolor zakładają członkowie górniczej orkiestry, zaś biało-czerwony orkiestrmistrz.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.