Choć oficjalnie rzecz biorąc, akademie barbórkowe powinny być organizowane 4 grudnia, to w praktyce świętowanie w branży rozpoczęto już z początkiem listopada. I nic w tym dziwnego, bo dzięki temu może w nich uczestniczyć szersze grono przyjaciół górnictwa.
Główny Insytut Górnictwa akademię barbórkową ma już za sobą. W trakcie i przed sobą prace nad czystymi technologiami węgla, o których to szef Instytutu prof. Józef Dubiński mówił, że są przyszłością tak dla górnictwa, energetyki, jak i gałęzi nauki pracujących na rzecz tych dwóch branż.
28 listopada okolicznościowe akademie zorganizował Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa. Była to pierwsza Barbórka po prywatyzacji Ośrodka, którego właścicielem jest od września spółka Wasko. Podczas uroczystości Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali: Piotr Klapper, Elżbieta Kuziów, Jolanta Relich-Majnusz oraz Lidia Wieja. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę udekorowany został Marek Hełka, a Brązowy Medal za Długoletnią Służbę trafił do rąk Małgorzaty Brzozowskiej. Stopień dyrektora górniczego III stopnia otrzymała Grażyna Koncowicz. Złotą Odznaką Zasłużonego Pracownika COIG udekorowano Michała Kapuścika.
Natomiast 30 listopada świętuje uroczyście Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Zaczyna go poranną mszą w intencji studentów, absolwentów i pracowników Wydziału, a po południu (o 16.00) - akademia barbórkowa, podczas której nastąpi nadanie godności honorowego profesora Politechniki Śląskiej prof. Józefowi Sułkowskiemu. O muzyczną, świąteczną atmosferę zadba Orkiestra Dęta KWK Sośnica.
30 listopada - akademia barbórkowa Kompanii Węglowej w bytomskiej operze. Początek: 17.00. Planowane zakończenie: około 19.00. Wiadomo, że będą obecni przedstawiciele najważniejszych instytucji z branży, parlamentarzyści. Swój udział zapowiedział także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Tradycyjnie barbórkowa akademia będzie miejscem na podsumowanie mijającego roku w spółce, a także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nominacji na stopnie górnicze. A na koniec dla wszystkich zaśpiewają operowo Kazimierz Kowalski i Alicja Węgorzewska.
W piątek także swoje uroczystości organizuje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Będzie msza w intencji ratowników, dwie akademie: dla pracowników i zaproszonych gości Stacji. Wmurowany będzie, w ramach barbórkowego świętowania kamień węgielny pod fundamenty nowego budynku CSRG (będzie wybudowany na przełomie 2013 i 2014 r.).
3 grudnia Katowicki Holding Węglowy swoje barbórkowe uroczystości organizuje w Teatrze Śląskim w Katowicach. W tym dniu świętuje także KGHM, gdzie w Legnicy górnicy miedzi będą mieli swoją główną akademię barbórkową.
4 grudnia, imieniny Barbary. W tym dniu każda z kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie mieć swoją barbórkową akademię, z tym że w kopalni Jas-Mos obecny będzie zarząd Spółki. Możliwe, że w akademii uczestniczyć będzie także prezydent Bronisław Komorowski.
4 grudnia świętuje także Lubelski Węgiel Bogdanka. Również w tym dniu na okolicznościowe spotkanie swoich pracowników i przyjaciół zaproszą Wyższy Urząd Górniczy oraz Południowy Koncern Węglowy. WUG będzie finalizował obchody 90-lecia swojego istnienia.
Barwnie i niekonwencjonalnie świętuje się Barbórkę w Akademii Górniczo-Hutniczej, szczególnie na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Jego dziekan prof. Piotr Czaja przypomniał wcześniej studentom, że "wybierając Wydział Górnictwa i Geoinżynierii lub jeden z wydziałów z tak zwanego pionu górniczego za miejsce swej pracy lub miejsce studiowania, wszyscy automatycznie staliście się spadkobiercami wielowiekowej tradycji związanej z zawodem górnika". A Barbórka wpisana jest w tradycję ponad wszystko. Tak więc
4 grudnia, o 17.15 krakowskimi ulicami podąży Orszak Górniczy, czyli Lis Major z Młodymi Lisami wraz z władzami uczelni, pracownikami, gośćmi z przemysłu i studentami. Przemarsz poprowadzą Orkiestra Reprezentacyjna AGH oraz Zawodowa Orkiestra Górnicza Południowego Koncernu Węglowego. Finałem uroczystości będzie msza barbórkowa w kolegiacie św. Anny. Dodajmy z obowiązku, że AGH (zresztą jak większość instytucji górnictwa i z nim związanych) nie ogranicza się w świętowaniu li tylko do okolicznościowej akademii. 7 grudnia ważkim wydarzeniem w świątecznym kalendarzu będzie spotkanie władz uczelni i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH z przyjaciółmi Akademii oraz uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika.
Nie tylko górnicze święto
Barbórkę świętują pracownicy wszystkich rodzajów górnictwa: podziemnego, odkrywkowego, otworowego, kopalin podstawowych i pospolitych. W Polsce działa obecnie ponad 6,5 tys. zakładów górniczych. Są to kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, rud miedzi, rud cynku i ołowiu, soli, glin ceramicznych, gipsu i anhydrytu, piasku, siarki, ropy, gazu, żwiru, wód leczniczych, termalnych i solanek. Wszystkie zatrudniają w sumie ponad 200 tys. pracowników, łącznie z firmami świadczącymi dla nich usługi.
Św. Barbarę za swoją patronkę obrali sobie jednak nie tylko górnicy, ale także architekci, cieśle, dzwonnicy, flisacy, minerzy, kamieniarze, kowale, ludwisarze, marynarze, murarze, saperzy, strażnicy, szczotkarze, tkacze, więźniowie, producenci sztucznych ogni oraz żołnierze, w tym zwłaszcza artylerzyści. Podczas II wojny światowej św. Barbara uważana była za patronkę polskiego podziemia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co sie stalo ze nie odbedzie sie centralna uroczystosc barborkowa planowana na 03.12 br w DMiT w Zabrzu? Pan wicepremier abdykowal i imprezy nie bedzie?