Idea zrównoważonego rozwoju, racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody i właściwe tempo wzrostu europejskich gospodarek to główne zagadnienia konferencji "Efektywność energetyczna jako narzędzie do realizacji celów klimatycznych". Debata odbyła się 27 listopada w Ministerstwie Gospodarki - informuje resort.
- Polityka energetyczna naszego kraju powinna skupiać się przede wszystkim na wzmacnianiu konkurencyjności sektora, jego zrównoważonym rozwoju oraz bezpieczeństwie dostaw energii. Energetyka jest branżą niezwykle mocno oddziałującą na stan gospodarki oraz bezpieczeństwo i komfort życia każdego z nas. - stwierdził wiceminister Mariusz Haładyj, otwierając konferencję.
Wiceminister przypomniał, że efektywność energetyczna jest nie tylko najtańszym rozwiązaniem ograniczającym emisje, ale również szansą na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.
- W świetle dużego uzależnienia od importu surowców spoza Unii Europejskiej nabiera to kluczowego znaczenia - podkreślił.
W opinii wiceministra w przyszłości należy wykorzystywać technologie, które przyczyniają się do poprawy efektywności całego łańcucha energetycznego.
- Należą do nich m.in. zdecentralizowane wytwarzanie energii, kogeneracja czy inteligentne sieci. Jednym ze źródeł współfinansowania tych inwestycji jest unijny program na lata 2014-2020 "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF) - informuje ministerstwo.
- W ramach tego nowego funduszu europejski sektor energetyczny otrzyma ponad 9 mld euro. Sami również powinniśmy zwracać uwagę na użytkowanie energii w gospodarstwach domowych - podkreślił wiceminister Haładyj.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W dniu 15 lipca 1979, Prezydent James Earl Carter wygłosił słynne przemówienie, które stało się otwarciem polityki biedy i nędzy. To w tym przemówieniu pierwszy raz wskazano na potrzebę budowy elektrowni wiatrowych. Mocno podnoszono problem możliwości wyżywienia ludności świata. Minęło 30 lat i ta retoryka powraca. To całe rzesze niekompetentnych "fachowców" tworzą przykładowo systemy handlu emisjami CO2. Ten korupcyjny system zabija polską gospodarkę. Idea zrównoważonego rozwoju!!! Idea zrównoważonego rozwoju??? Idea zrównoważonego rozwoju!!!