Rosyjski gigant górniczo-hutniczy Meczel jest bliski zagospodarowania olbrzymiego złoża węgla w Rosji. Aby sfinalizować wielki projekt wydobywczy, koncern będzie sprzedawał część kluczowych aktywów.
Meczel (Mechel), rosyjski koncern górniczo-hutniczy finalizuje projekt zagospodarowania gigantycznego złoża węgla o nazwie Elga w Jakucji. Leży w południowo-wschodniej części Jakucji, republice autonomicznej wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.
Według danych Joint Ore Reserves Committee (JORC), Komitetu Zasobów Rudy, udokumentowane zapasy tego złoża wynoszą 2,2 mld ton węgla, zaś prognozowane zasoby obszaru węglonośnego to około 30 mld ton. Meczel ma prawo do zagospodarowania i eksploatacji złoża Elga ma Meczel. Rosjanie planują, że za trzy lata będą produkować tu 9 mln ton koksu rocznie. Do 2021 roku produkcja ma wynieść 27 mln ton. W przyszłości węgiel z jakuckiej koksowni może zasilić rynek Chin, Korei Południowej i Japonii.
Biorąc pod uwagę, że koksownia Elga będzie pracować z pełną mocą dopiero za kilka lat, nie należy się spodziewać szybkich zmian w rosyjskiej branży górniczej. Ponadto dla realizacji tej inwestycji potrzebne są pieniądze, a Meczel niestety nie dysponuje niezbędną kwotą, co jest wynikiem wysokiego zadłużenia koncernu - powiedział PAP Siergiej Woskresenskij, główny ekspert rosyjskiej spółki inżynieryjnej 2K.
Rosyjski serwis informacyjny ekspert.ru donosi, że od 2007 roku dług koncernu górniczo-hutniczego wzrósł prawie dwukrotnie. Sama spółka poinformowała, że według stanu na dzień 30 czerwca 2012 roku jej zadłużenie wyniosło 8,8 mld dolarów. W celu redukcji zadłużenia, a także pozyskania środków na rozwój jakuckiego projektu, koncern zdecydował się na sprzedaż niektórych swoich aktywów. Łącznie na sprzedaż zostało przeznaczone 14 przedsiębiorstw należących do struktury Meczel, W tym 25 proc. udziałów jednego z głównych oddziałów tej grupy przemysłowej - Mechel Maining, spółki odpowiadającej za wydobycie surowców.
Siergiej Woskresenskij nie wyklucza, że w celu realizacji inwestycji Rosjanie dopuszczą do jakuckiego projektu współinwestora. O chęci uczestnictwa w tym przedsięwzięciu informował m.in. północnokoreański koncern Posco, trzeci co do wielkości producent stali w Azji. W zamian za udział w inwestycji Koreańczycy zaproponowali pomoc w budowie budynków mieszkalnych w miasteczku w Jakucji, gdzie ma zamieszkać około 10 tys. pracowników zatrudnionych przy obsłudze kopalni.
Woskresenskij zaznaczył, że koks ze złoża Elga w pierwszej kolejności będzie eksportowany do Chin, Korei Południowej i Japonii. Dostawy w tych kierunkach rozpoczną się niebawem. Eksport do regionu Azji i Pacyfiku ruszy wraz z zakończeniem budowy infrastruktury kolejowej, która połączy węglonośne obszary Elgi z Magistralą Bajkalsko - Amurską. Dla rosyjskiej branży wydobywczej jest to inwestycja bezprecedensowa, bo w całości zrealizowana przez Meczel, które jest przedsiębiorstwem prywatnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.