Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zaapelował 12 listopada do przedsiębiorców branży hutniczej i motoryzacyjnej, aby mimo niekorzystnych warunków gospodarczych nie podejmowali decyzji o redukcji zatrudnienia w swoich zakładach i jednocześnie wsparli dążenia związkowców do wypracowania trójstronnego, antykryzysowego porozumienia dla tych branży - poinformował portal górniczy nettg.pl biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Członkowie MKPS uważają, że w związku pogarszającą się sytuacją przedsiębiorstw przemysłu hutniczego i motoryzacyjnego oraz zagrożeniem utratą tysięcy miejsc pracy w tych sektorach niezbędne jest doprowadzenie do trójstronnego, antykryzysowego porozumienia pomiędzy rządem, pracodawcami i pracownikami.
MKPS zwrócił się do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań mających na celu wsparcie przedsiębiorstw hutniczych i motoryzacyjnych oraz ochronę miejsc pracy w tych sektorach.
"Jednym z pierwszych kroków rządu powinno być spotkanie z przedstawicielami zarządów przedsiębiorstw przemysłu hutniczego oraz motoryzacyjnego i rozmowa na temat możliwych sposobów wsparcia tych zakładów tak, aby mogły utrzymywać miejsca pracy mimo spowolnienia gospodarczego. Kolejnym krokiem powinny być trójstronne ustalenia na temat działań antykryzysowych dedykowanych tym branżom" - napisali członkowie MKPS w liście do premiera.
Związkowcy proponują, aby rząd skorzystał z rozwiązań, które były stosowane w Niemczech, Francji czy w Austrii w czasie tzw. pierwszej fali kryzysu.
- Instrumenty tam stosowane, związane chociażby z ulgami podatkowymi dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie mimo przestojów produkcyjnych zdały egzamin, więc można je z powodzeniem zastosować również w naszym kraju - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Dodaje, że pakiet rozwiązań powinien być szeroki i uwzględniać specyfikę poszczególnych branż.
- Dwa miesiące temu przedstawiciele zakładów przemysłu energochłonnego, związkowcy i posłowie z woj. śląskiego wysłali apel do premiera w sprawie wsparcie tego sektora. W apelu nakreślono proponowane kierunki działań rządu. Niestety do dziś nie ma odpowiedzi na ten apel - podkreśla przewodniczący Kolorz.
W skierowanym wystąpieniu do premiera reprezentanci MPKS podkreślają, że to, w jaki sposób postąpi rząd wobec zakładów przemysłu hutniczego i motoryzacyjnego oraz pracowników przedsiębiorstw kooperujących, będzie ważnym sygnałem dla pracodawców i pracowników z innych zakładów i branż.
"Będzie też odpowiedzią na pytanie, czy obywatele naszego kraju mogą liczyć na pomoc Pańskiego rządu w tym trudnym czasie" - napisali członkowie MKPS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.