Rewitalizacja stawu w Siemianowicach Śląskich, rozbudowa obiektu edukacyjnego Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie i przebudowa dwu obiektów Politechniki Śląskiej w Gliwicach - zwyciężyły w dorocznym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Śląskim.
Coroczny otwarty konkurs wyróżnia wzorowe przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej. Ma być okazją do dyskusji o stanie śląskiej urbanistyki i architektury. W tym roku do 13. edycji konkursu wpłynęły 44 zgłoszenia z 28 gmin. Przeprowadzono go w zmodyfikowanej wobec poprzednich lat formule, w kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej i zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.
Nagrody i wyróżnienia marszałka przyznano projektantom, a także inwestorom i gminom nie będącym inwestorami, na terenie których powstały docenione przez jury przedsięwzięcia. Nagrody po 15 tys. zł otrzymali projektanci.
Podczas piątkowej (9 listopada) uroczystości w Katowicach nagrodę w pierwszej z kategorii przyznano rewitalizacji stawu Rzęsa w Siemianowicach Śląskich. Na obrzeżu śródmieścia zagospodarowano nieużytki, tworząc tam - jak wskazało jury - popularny wśród mieszkańców "park angielski nowej generacji". Nagrody otrzymali Irena Kokott i Andrzej Jeksa.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Robert Skitek za unikatowy wodny plac zabaw w tyskich Paprocanach, zaliczony niedawno przez amerykański portal "Flavorwire" do 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw na świecie. Na powierzchni ok. 300 m kw. mieszczą się urządzenia z klasycznego placu zabaw i wodne fontanny. Plac zwyciężył też w głosowaniu internetowym, w którym najlepszą przestrzeń wybierało 6 tys. mieszkańców regionu.
W kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna nagrodę otrzymała rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, tworzonego na gruncie rewitalizowanych terenów i obiektów powojskowych Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (pracownie Krzysztofa Kulika, Szafron-Szendzielorz, Wojciecha Klasy, Barbary Siwy, Jerzego Rupika, Artura Garbuli oraz Ewy Lazar).
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Przemysławowi Januszowi z pracowni Januszówka za rozbudowę i modernizację ścieżki rowerowo-pieszej oraz zagospodarowania części centrum Szczyrku.
Nagrody w kategorii obiekt użyteczności publicznej nie wręczono. Dwa wyróżnienia trafiły do Zbigniewa Jastrzębskiego za rozbudowę hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu-Zdroju oraz do Ewy Mokrosz, Katarzyny Wilczek, Zbigniewa Morguna i firmy Bud-Serwis za krytą pływalnię Neptun w gliwickiej dzielnicy Sośnica.
Dwie nagrody przyznano w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Obie dotyczą obiektów Politechniki Śląskiej i obie otrzymało środowisko projektantów związanych z tą uczelnią. Pierwsze nagrodzone przedsięwzięcie to adaptacja dawnej stołówki akademickiej na centrum kultury studenckiej Mrowisko (projektanci Jerzy Witeczek, Tomasz Wagner, Adam Łój oraz Ewa i Krzysztof Kolonko).
Drugą, równorzędną nagrodą uhonorowano przebudowę oddalonego o kilometr Studenckiego Domu Kultury (budynek kinoteatru X) na potrzeby Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (projektanci Jerzy Witeczek, Joanna Mazgaj-Klimanek, Szymon Opania, Alicja Szargut-Łoaza, Sebastian Mazgaj, Tomasz Siekanowicz, Piotr Zawodny i Mirosław Kasza).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.