Człowiek, którego życiową pasją było górnictwo - taki tytuł nosi pierwszy rozdział 7 zeszytu Pocztu Gwarków Śląskich poświęconego prof. Bolesławowi Krupińskiemu. 24 października 2012 r. przypadła 40 rocznica śmierci tego wielkiego patrioty i wielce zasłużonego, wybitnego przedstawiciela górniczego stanu.
Wspomniany już rozdział jest autorstwa prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego. Obie wspomniane instytucje powstały właśnie z inicjatywy prof. Bolesława Krupińskiego.
"Moje życie zawodowe, rozpoczęte w 1969 roku, nie dało mi szansy ani na współpracę, ani też na bliższe poznanie Profesora Bolesława Krupińskiego. Dane mi było tylko raz, już w czasie pracy zawodowej w GIG, zobaczyć Profesora w czasie odbywającej się w Instytucie konferencji. Był to już siwy, starszy i dostojny mężczyzna. Tym niemniej późniejsze lata pracy symbolicznie splotły moje losy z tym wybitnym człowiekiem" - tak rozpoczyna historię życia prof. Krupińskiego obecny szef GIG.
Na kolejnych stronach wydawnictwa przedstawione są wspomnienia współpracowników i przyjaciół z kraju. Wśród 30 osób, które wspominają prof. Krupińskiego są m.in.: jego kierowca, osobisty lekarz, sekretarka, a także naukowcy i politycy.
W ponad 150-stronnicowej pozycji sporo miejsca poświęcono także na archiwalne dokumenty. Wśród, których znalazły się notatki prasowe oraz zdjęcia profesora.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Goldpress dzięki staraniom Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego i wsparciu m.in. Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Głównego Instytutu Górnictwa, LW Bogdanka, Węglokoksu oraz KGHM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.