Narodowy Bank Polski przedstawił w październiku wyniki badań dotyczących kondycji sektora przedsiębiorstw oraz koniunktury. Raport, który dotarł do redakcji portalu górniczego nettg.pl, wskazuje, że najbardziej pesymistyczne w ocenach i prognozach jest górnictwo.
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego we wrześniu 2012 r. na próbie 1316 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje Polskiej Klasyfikacji Działalności (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Dodatkowymi źródłami informacji były: wyniki ankiety rocznej NBP, przeprowadzonej w okresie kwiecień - maj br. na próbie 1151 podmiotów niefinansowych oraz wyniki ankiety, przeprowadzonej na zlecenie NBP przez firmę zewnętrzną w okresie czerwiec - lipiec br. na kwotowo-losowej próbie 1143 podmiotów.
Z przeprowadzonych badań wynika, że wszystkie sekcje PKD poza górnictwem i budownictwem, oceniły swoją sytuację bieżącą na zbliżonym lub minimalnie lepszym poziomie, co w poprzednim kwartale, przy jednoczesnym pogorszeniu prognoz na IV kw.
"Najbardziej pesymistyczne w ocenach i prognozach okazało się górnictwo, gdzie istotnie spadł odsetek firm w dobrej kondycji, jak też zwiększył się udział przedsiębiorstw oczekujących jej pogorszenia w najbliższych miesiącach. Trzeba nadmienić, że już w II kw. wyniki finansowe tej sekcji wskazywały na pojawienie się problemów. Odnotowano wyraźny spadek rentowności (niemniej górnictwo pozostało najbardziej rentowną sekcją), nominalny spadek sprzedaży (po wysokich wzrostach obserwowanych w 2011 r.) oraz spadek wskaźników płynności" - napisano w raporcie NBP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rentowne czy nie rentowne to tylko szacunki,węgiel i tak musimy wydobywać bo elektrownie muszą pracować.
Nie ma kopalń nierentownych - są tylko kopalnie źle zarządzane.