Zarządy Katowickiego Holdingu Węglowego i OKD (Ostravsko-Karvinske Doly) porozumiały się w czwartek (4 października) w Ostrawie, w sprawie kształtu Europejskiej Platformy Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Nie będzie miała ona osobowości prawnej, gdyż takie rozwiązanie pociągałoby wysokie koszty. Platforma ma stanowić forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy największymi podmiotami wyspecjalizowanymi w eksploatacji węgla w Europie.
- Obojętnie, gdzie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w Karwinie, w Katowicach czy w Gelsenkirchen. Zginął człowiek, ponieważ my, jako zarządzający bezpieczeństwem nie zdołaliśmy temu zapobiec. Każdy taki przypadek to jest nasza klęska. Dlatego powstanie Europejskiej Platformy ma głęboki sens. 1 stycznia 2013 roku wprowadzimy nową jakość w dziedzinie bezpieczeństwa. Zaprosimy do współpracy spółki węglowe i instytucje związane z przemysłem wydobywczym z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a być może jeszcze innych krajów Europy. To jest kolejna szansa na to, by w górnictwie pracowało się jeszcze bezpieczniej - zapowiedział Waldemar Mróz, wiceprezes KHW.
- W ostatnich latach nasze spółki poczyniły ogromny krok na przód w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Nowoczesny sprzęt, środki ochrony osobistej, to wszystko kosztuje, ale pozytywnie wpływa na stan bezpieczeństwa. Górnictwo musi być akceptowane przez społeczeństwo, jeśli coś złego dzieje się w dziedzinie bezpieczeństwa, tracimy zaufanie. Nie możemy do tego dopuścić. Katowicki Holding Węglowy poświęca wiele uwagi bezpieczeństwo swoich pracowników, my również. Nasze spółki fedrują w niemalże w identycznych warunkach. Dlatego nasze kontakty są niezbędne, bo służą dobru człowieka - podsumował Jan Fabian, wiceprezes zarządu OKD.
Platforma Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie ma inspirować do podejmowania wspólnych działań, akcji promujących bezpieczna pracę, lobbowaniu na rzecz lepszego prawa w dziedzinie BHP i edukacji w tym zakresie. Ponadto jej zadaniem będzie wyznaczanie standardów dotyczących rozwijania systemów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wprowadzenie ujednoliconego systemu raportowania umożliwiającego porównanie stanu bezpieczeństwa pracy zakładach górniczych w całej Europie.
Powstaniu Europejskiej Platformy Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie patronują medialnie gazety: Trybuna Górnicza i Hornik, oraz portal nettg.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.