W Ustroniu trwa dwudniowa (20-21 bm) konferencja zatytułowana "Górnictwo w obliczu nowego prawa geologicznego i górniczego". Głos w dyskusji zabrali już eksperci z dziedziny prawa, przedstawiciele nadzoru górniczego i samorządowcy. Wniosek z dyskusji płynie jeden - przepisy Prawa geologicznego i górniczego wciąż nie nadążają za rzeczywistością. Niektóre wymagają wręcz natychmiastowych zmian. Zabierając głos w dyskusji prof. Aleksander Lipiński z Uniwersytetu Śląskiego wytknął nawet niekonstytucyjność wielu uregulowań w nim zawartych.
- Sądzę, że wiele nieporozumień na linii górnictwo-samorządy wynika z niejasności prawa geologicznego i górniczego. Gdyby przepisy określały szczegółowo, co ma zwierać plan zagospodarowania przestrzennego, to nie byłoby dziś dyskusji o tym, dlaczego niektóre gminy nie ujawniają złóż węgla na swoim terenie i czy w ogóle mają taki obowiązek - tłumaczył Bernard Pustelnik, burmistrz Bierunia.
W dyskusji wiele mówiło się również o kwestiach ochrony środowiska.
- Należałoby poddać wersyfikacj,i niektóre przepisy w tym względzie i zastanowić się, czy nie są one przypadkiem przewartościowane w kierunku powodującym tworzenie dodatkowych barier dla działalności górniczej. Hasło zrównoważonego rozwoju jest na czasie, ale znalezienie złotego środka, tak, aby wszyscy byli zadowoleni wymaga okrągłego stołu, przy którym zasiądą specjaliści od ochrony środowiska, górnictwa i geologii, a także sami przedsiębiorcy - przyznał Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Zdaniem Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej normy zawarte w programie Natura 2000 stanowią jaskrawy przykład, że zasada zrównoważonego rozwoju nie obowiązuje.
- W ogóle nie bierze się pod uwagę dobra społecznego. Nie istnieje pojęcie rachunku ekonomicznego. Zapomniano o potrzebie rozwoju przedsiębiorczości - wskazywał Olszowski.
W drugim dniu obrad, 21 bm. uczestnicy debaty przeanalizują przebieg procesu legislacyjnego w Polsce na przykładzie tworzenia i nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego ze szczególnym uwzględnieniem roli organizacji społeczno-zawodowych i przedyskutują problemy planowania przestrzennego w gminach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
- teraz powinno się autorów obecnej skandalicznej ustawy pgig, jak też wszystkich parlamentarzystów popierajacych ten akt podczas głosowania postawić przed trybunałem stanu za zdradę interesu stanu ....