Odmetanowanie i podziemne zgazowanie węgla kamiennego, traktowane jako jedna z dróg poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, były głównym tematem czwartkowej (20 września) konferencji naukowej w Krakowie. Spotkanie naukowców i praktyków, zajmujących się innowacyjnymi technologiami w tych dziedzinach, zorganizowały Instytut Studiów Strategicznych i Katowicki Holding Węglowy.
- Polska jest w szczególnej, uprzywilejowanej sytuacji. Mamy węgiel. Mamy 70 procent zasobów tego paliwa w Unii Europejskiej. I na nim Polska opiera swoje bezpieczeństwo energetyczne. Ale w Unii istnieje też pewna niechęć do węgla, acz to podejście powoli ewoluuje. Liczę, że tę odmianę mogą wzmocnić nasze działania innowacyjne. W naszym węglu jest metan. Musimy go zagospodarować. Zasoby gazu z pokładów węgla są w Polsce większe od tych ze źródeł konwencjonalnych. Mamy więc olbrzymi potencjał w zwiększaniu udziału metanu i gazu ze zgazowania węgla w naszym miksie energetycznym. To wielkie wyzwanie dla naukowców i przedsiębiorców - zauważył, obecny na konferencji, prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.
- Pragnąłbym, aby ta konferencja stała się punktem zwrotnym w naszych działaniach, aby była impulsem świeżego i bardziej efektywnego podejścia do wykorzystywania gazu z pokładów węgla - mówił Waldemar Mróz, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego.
Pierwszy z bloków tematycznych był poświęcony zgazowaniu węgla, widzianego w dwojakim sensie, czyli jako metoda podniesienia sprawności wytwarzania energii elektrycznej, a zarazem ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Takie spojrzenie na zgazowanie zaprezentował m. in. Tomasz Chmielniak z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
Na perspektywy podziemnego zgazowania węgla kamiennego wskazywał również główny energetyk Katowickiego Holdingu Węglowego, Daniel Borsucki.
- Z naszych ocen wynika, że na dziś - uwzględniając tylko zasoby pozabilansowe i w parcelach resztkowych - mamy około 26 milionów ton węgla do zgazowania. Patrząc z punktu widzenia zawartej w nim energii elektrycznej w grę wchodzi około 100 terawatogodzin, czyli wielkość prawie odpowiadająca całości jej rocznej produkcji w Polsce - argumentował Borsucki.
Holding już jest zaangażowany w przemysłowy projekt zgazowania węgla w kopalni Wieczorek z możliwością jego rozwinięcia w resztkach złoża zlikwidowanej kopalni Mysłowice.
- Jako firma górnicza jesteśmy żywo zainteresowani takimi rozwiązaniami. Szukamy partnerów technicznych i finansowych do realizacji projektów pozwalających na efektywne spożytkowanie węgla między innymi drogą podziemnego zgazowania - przekonywał Borsucki.
Ale jednym z wątków pierwszego bloku była również kwestia finansowania projektów czystych technologii węglowych przez Unię Europejską. Tylko w przyszłym roku maksymalny budżet ich rozwoju może sięgnąć 8 mln euro.
Działania Kompanii Węglowej, podporządkowane większemu zagospodarowaniu metanu uwalnianego w procesie eksploatacji węgla, przedstawił Ireneusz Stanecki, dyrektor Biura Inwestycji w tej spółce. Przypomniał, że w 2011 roku w jej kopalniach zostało ujętych na powierzchnię niespełna 76 mln m sześć. metanu. W perspektywie 2015 roku ta ilość ma zostać podwojona.
Dyrektor Stanecki zapowiedział w tym kontekście, że w programie firmy na najbliższych siedem lat we wszystkich metanowych kopalniach Kompani zostaną zbudowane od nowa lub gruntownie zmodernizowane powierzchniowe stacje odmetanowania. Będzie temu towarzyszył rozwój kogeneracyjnych i trigeneracyjnych systemów, służących wytwarzaniu w skojarzeniu energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu do klimatyzacji podziemnych wyrobisk. Ujmowany metan będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby własne firmy, natomiast jedynie jego nadwyżki miałyby być sprzedawane zewnętrznym kontrahentom.
W galerii: konferencja naukowa, Kraków, 20września 2012 r. (zdjęcia Jerzy Chromik - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Daniel, tak trzymać! Mam nadzieję, że jesteś do tego naprawdę przekonany...