Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował kampanię edukacyjno-informacyjna promującą Sieć Natura 2000 w województwie śląskim kwotą w wysokości 60 tys. złotych - podkreśla w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl przezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz.
Czym różni się program Natura 2000 od innych form ochrony przyrody?
Program Natura 2000 ma długą historię. Zaczęło się od ochrony ptaków. Obecnie ten program różni się tym od innych form ochrony, które znamy, na przykład rezerwaty, albo parki narodowe. Na obszarach Natura 2000 ochronie podlega nie cały obszar, ale konkretne siedliska i gatunki. Formy i sposoby ochrony nie są z góry dane lecz dostosowane do celu ochrony. Nie obowiązuje też żadna lista zakazów, a jedynie zasada nie podejmowania działań, które mogą mieć negatywny wpływ na przedmioty ochrony w obszarze, czyli siedliska przyrodnicze i gatunki roślin lub zwierząt. A zatem, w miejscach, gdzie one żyją możemy inwestować pod pewnymi warunkami.
Jakie względy przemawiają za tym, aby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował kampanię "Natura nie boli"
Jesteśmy instytucją finansującą projekty, które są do nas zgłaszane. Staramy się jednak inspirować poszczególnych beneficjantów, zwłaszcza tam, gdzie deficyt poznawczy jest duży. Inicjowaliśmy i współorganizowaliśmy tak duże kampanie, jak: "Życie po śmiechach", czy "Program ograniczania niskiej emisji". W przypadku "Programu Natura 2000" ta wiedza wśród społeczeństwa jest zdecydowanie mniejsza. Dlatego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował kampanię edukacyjno-informacyjna promującą Sieć Natura 2000 w województwie śląskim kwotą w wysokości 60 tys. złotych. Środki te przeznaczone zostaną przede wszystkim na materiały informacyjne, zrealizowanie filmu edukacyjnego oraz stworzenie interaktywnej strony internetowej dotyczącej funkcjonowania obszarów objętych ochroną przyrodniczą Natura 2000.
Czy oby nie spóźniliśmy się trochę z tą kampanią? Wokół Natury 2000 zdążyło już narosnąć sporo mitów.
Za późno z pewnością nie jest, ale to prawda, że większość Polaków słyszała o sieci Natura 2000 jedynie w kontekście blokowania lub opóźniania inwestycji, w tym także drogowych. Ten stereotyp należy obalić. Trzeba więc przekonywać, że inwestowanie na chronionych terenach jest możliwe. To nie są miejsca z góry przekreślone i wyłączone z aktywności człowieka. Społeczeństwo musi też zrozumieć, że walory przyrodnicze stanowią takie samo bogactwo, w wymiarze ekologicznym, jak walory krajobrazowe czy geologiczne. Przecież naszym wspólnym celem jest dobre życie. Do tego niezbędne jest zrównoważone otoczenie przyrodnicze, bo ono również wpływa na nasze samopoczucie.
W galerii: przyroda w obszarach objętych programem Natura 2000 (zdjęcia: Andrzej Bęben, Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.