Około 100 osób uczestniczy w trzydniowej konferencji dotyczącej górnictwa węglowego Polski i Ukrainy.
\"Górnictwo węglowe Polski i Ukrainy - wspólne doświadczenia i współpraca\". Tak zatytułowano odbywającą się w Katowicach konferencją naukowo-techniczną. Obrady zostały zorganizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą oraz Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
Uczestniczy w niej w katowickim hotelu \"Diament\" około 100 osób, w tym ponad 40 przedstawicieli przemysłu wydobywczego Ukrainy. Referat rozpoczynający debatę przygotowali prof. Józef Dubiński i doc. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa, którzy zaprezentowali zmiany i efekty restrukturyzacji w polskim górnictwie w latach 1990-2008.
W programie konferencji znalazły się bardzo różnorodne zagadnienia. W pierwszym dniu obrad na przykładach ukraińskich prezentowano nowoczesne techniki w procesie wydobywania węgla z cienkich pokładów. Przedstawiano doświadczenia we wdrażaniu systemów przeciwawaryjnych oraz przeciwpożarowych w ukraińskich kopalniach.
Goście z Ukrainy przedstawią także nowoczesne systemy organizacji technicznego zapewnienia bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Polscy referenci chcą skoncentrować uwagę zebranych na przeciwdziałaniu zagrożeniom metanowym oraz wybuchom pyłu węglowego.
Przedstawiciele KOMAGU zaprezentują innowacyjne rozwiązania maszyn górniczych. Sporo uwagi poświęcone zostanie aktualnej sytuacji na europejskim rynku węgla w aspekcie uwarunkowań prawnych Unii Europejskiej.
W czwartek przedstawiciele ukraińskiego górnictwa odwiedzą kopalnie i zakłady pracujące na rzecz przemysłu wydobywczego, które mają siedziby na Śląsku. W piątek przedsiębiorcy polscy i ukraińscy prowadzić będą rozmowy gospodarcze i handlowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.