W Nadleśnictwie Katowice przedstawiono w piątek 14 września, założenia kampanii edukacyjno-informacyjnej "Natura nie boli". Ma ona przybliżyć opinii województwa śląskiego czym jest europejska sieć Natura 2000. Kampanię wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Kampania realizowana przez Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska "Libra" oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. "Natura nie boli", to pionierska akcja edukacyjna. Jej celem jest wyjaśnienie społeczeństwu, że ochrona środowiska - w tym przypadku sformowana w sieć Natura 2000 - jest dobra nie tylko dla flory i fauny, ale także i dla człowieka.
Dziś, co podkreślił Bernard Błaszczyk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Natura 2000 kojarzona jest z tym, że nie może być na obszarach objętych siecią jakakolwiek działalność, w tym przemysłowa.
- Tymczasem jest inaczej. Nie jest to strefa, gdzie obowiązują zakazy. Natura 2000 nie blokuje możliwości realizowania inwestycji zarówno małych, jak i dużych. Obowiązujące w tym zakresie zasady to swoiste sito, filtr, który umożliwia realizację inwestycji dobrze zaplanowanych i zaprojektowanych, a blokuje te, które są źle przygotowane pod względem środowiskowym.
- Naturę 2000 należy traktować racjonalnie. Często zapominamy, że nasze dziedzictwo przyrodnicze, to konkretny majątek, który można przeliczyć także na pieniądze - przypomina Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW.
Ustanowienie obszarów sieci Natura 2000 wynika z unijnych przepisów - tzw. dyrektyw ptasiej i siedliskowej. W woj. śląskim takich obszarów jest 41; być może przybędzie 5 kolejnych. Chronione są konkretne siedliska i gatunki roślin i zwierząt. Wolno tam inwestować pod warunkiem, że przedsięwzięcie nie zaszkodzi chronionej przyrodzie.
A oto śląska część sieci Natura 2000 w liczbach:
• 5 obszarów ochrony ptaków - 5 proc. powierzchni regionu,
• 36 obszarów siedliskowych - 7,5 proc.,
• powierzchnia łączna 41 obszarów - 115 364 ha.
• największy obszar - Beskid Żywiecki - ok. 20 000 ha.
Pierwszym obszarem Natury 2000 w województwie śląskim była dolina górnej Wisły. W niedalekiej przyszłości Natura 2000 rozszerzy się o kolejnych pięć obszarów.
W galerii: promocja kampanii "Natura nie boli", Katowice, 14 września 2012 r. (zdjęcia Andrzej Bęben - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.