W Raciborzu rozwiązano problem emisji najbardziej toksycznych węglowodorów, pochodzącej z miejscowej firmy. Dzięki dofinansowaniu zakład, wyposażony w najskuteczniejsze systemy oczyszczania gazów, będzie mógł nadal działać.
Spółka SGL Carbon Polska, światowy lider w produkcji elektrod węglowych, otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach preferencyjną pożyczkę w kwocie 7 mln 460 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwe będzie dofinansowanie budowy instalacji II stopnia oczyszczania gazów technologicznych po procesie termicznej obróbki wyrobów w piecach kręgowych.
Dotychczas produkcja ta fatalnie wpływała na atmosferę w mieście. Ostatnie badania dowiodły, że spaliny, pochodzące z siedmiu pieców komorowo-kasetowych opalanych gazem, oprócz typowych produktów spalania, zawierają duże ilości węglowodorów aromatycznych i alifatycznych, takich jak benzen, ksylen i toluen. Istniejąca oczyszczalnia spalin i jej elektrofiltry nie wychwytują najbardziej toksycznych węglowodorów. Wstrzymanie produkcji nie miałoby sensu, gdyż zakład cieszy się światową renomą i zapewnia mieszkańcom miasta wiele miejsc pracy. Dzięki dofinansowaniu będzie on dysponować najnowocześniejszymi i najskuteczniejszymi systemami oczyszczania gazów podprocesowych. Spełniają one wszystkie obowiązujące w tym zakresie normy Unii Europejskiej.
Emisja mniejsza o 1400 ton
Modernizacja zakładu będzie polegała także na zbudowaniu instalacji wyposażonej w dwa nowoczesne urządzenia typu ROXITHERM-RTO, wykorzystujące wysokotemperaturowy proces utleniania. Pozwoli to na skuteczne i całkowite usuwanie zanieczyszczeń organicznych powstających w tym zakładzie. Dzięki tej inwestycji emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery w skali rocznej ulegnie zmniejszeniu o ponad 1400 t. Chodzi m.in. o pył, tlenki węgla, węglowodory alifatyczne oraz inne substancje rakotwórcze. Zakończenie modernizacji zakładu przewidziane jest już na luty 2013 r.
Warto dodać, że w ostatnich latach WFOŚiGW w Katowicach wydatkował niemałe środki na działania prośrodowiskowe. Tylko w 2010 r. było to 520 mln zł.
- To rekordowa kwota w historii katowickiego Funduszu i największa spośród wszystkich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w kraju - przyznaje Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Tylko najlepsze pomysły
Z tego także powodu rada nadzorcza Funduszu postanowiła zmienić niektóre zasady przyznawania dotacji i pożyczek. Najważniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia naborów na wnioski o udzielenie dofinansowania w wyznaczonych terminach.
- Trzeba wybierać te najlepiej przygotowane, najbardziej efektywne i przynoszące najwięcej efektów ekologicznych - dodaje Lenartowicz.
Przy okazji zmieniły się także wysokości częściowego umorzenia pożyczek. W br., po spełnieniu warunków umożliwiających ubieganie się o umorzenie, pożyczkobiorca może wybrać do 40 proc. wykorzystanej pożyczki. Warunkiem jest przeznaczenie tej kwoty na nowe zadanie ekologiczne, zgodne z celami określonymi w ustawie Prawo ochrony środowiska. Może też wybrać do 20 proc. jej wartości bez warunku przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie ekologiczne. Zmieniono także okres spłaty pożyczki, który nie może być krótszy niż 3 lata i dłuższy niż 12 lat od wynikającej z umowy daty zakończenia zadania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.