Ponad dwustu młodych adeptów górnictwa zainaugurowało Nowy Rok Szkolny 2012/2013 w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej. Placówka powstała z połączenia Gimnazjum nr 13 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Będzie kształcić w kierunkach: technik górnictwa podziemnego, górnik eksploatacji podziemnej, ślusarz i elektryk.
W pierwszych klasach technikum i szkoły zawodowej naukę rozpocznie w sumie 135 uczniów, 70 kontynuować będzie edukację w klasach II i III technikum. Wszyscy absolwenci kierunków górniczych otrzymają gwarancję zatrudnienia w zakładach Kompanii Węglowej. Fakt ten podkreślał w swym wystąpieniu, obecny podczas akademii, Piotr Rykala, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej.
- Czekamy na wykształconą młodzież. Miasto, pod którym fedrują cztery kopalnie potrzebuje takiej szkoły, jak ta - mówił Piotr Rykala.
Anna Witkowska, dyrektorka ZS nr 5, dziękowała zarządowi Kompanii Węglowej za poparcie inicjatywy uruchomienia placówki.
- Dziś rozpoczynamy naukę w nowej szkole, odsłaniamy nową, niezapisaną kartę w dziejach tego miejsca. Zapiszmy ją mądrze i odpowiedzialnie - zaapelowała Witkowska.
W podobnym duchu utrzymane było wystąpienie posłanki Danuty Pietraszewskiej.
Powołanie do życia klas górniczych ożywi nasze śląskie tradycje. Młodzież przygotowująca się do zawodu górnika staje przed szansą zdobycia wykształcenia i co najważniejsze, otrzymuje gwarancję zatrudnienia po zakończeniu nauki. To dzięki patronowi Waszej szkoły, Kompanii Węglowej. Jako poseł odczuwam wielką satysfakcje, że znowelizowana ustawa o szkolnictwie zawodowym pozwoliła zorganizować kształcenie w kierunku górniczym. One są naszym kopalniom bardzo potrzebne - przekonywał posłanka.
- Nie wszędzie w kraju docenia się fakt, że górnictwo stanowi ogromną wartością dla całej Polski. Tu, w Rudzie Śląskiej doskonale zdajemy sobie z tego sprawę - zaznaczył Grzegorz Tobiszowski, poseł na Sejm RP, dodając, że górnictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż.
- W wielu gałęziach gospodarki dochodzi dziś do redukcji zatrudnienia, w górnictwie wprost przeciwnie, są miejsca pracy. Potrzeby tylko ludzi wykształconych , dobrze przygotowanych do zawodu - podkreślał.
Życzenia pomyślności dla pedagogów i uczniów przekazała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
W sumie, w kierunkach górniczych kształcić się będzie w Nowym Roku Szkolnym 2012/2013 ponad 6 tys. uczniów.
W galerii: Inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej (zdjecia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.