Trzy pytania do Jerzego Śpiechowicza, prezesa zarządu Centrum Edukacji Gawos, biegłego sądowego z zakresu górnictwa.
Na podstawie jakich przepisów prowadzone są szkolenia osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego?
Ustawa Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 roku w artykule 112 precyzyjnie wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Szkolenie osób kierownictwa i dozoru ruchu podziemnego zakładu górniczego odbywa się na podstawie programów szkolenia, zatwierdzonych w drodze decyzji przez właściwe organy nadzoru górniczego. Odmowa zatwierdzenia następuje, jeśli program szkolenia nie zapewnia przekazania osobom szkolonym niezbędnych informacji, dotyczących prawidłowego wykonywania czynności w ruchu zakładu górniczego.
Czy szkolenia realizowane wewnętrznie w kopalniach również muszą odbywać się według zatwierdzonych programów?
Tak. Ustawa nakłada obowiązek posiadania takich programów. Kopalnie muszą spełnić ten warunek albo zlecić szkolenia firmom posiadającym zatwierdzone programy. Bez nich pracownicy kopalń dla osób kierownictwa i dozoru ruchu mogą jedynie przeprowadzać instruktaż stanowiskowy.
Jakie szkolenia realizuje obecnie firma Gawos?
Prowadzimy szkolenia dyspozytorów, kierowników akcji, bazy i sztabu akcji zgodnie z zaleceniami komisji Wyższego Urzędu Górniczego, a także szkolenia dla służb technicznych z zakresu łączności, gazometrii i metanometrii. Ich realizacją zajmują się wykładowcy, pracownicy firm Telvis i Sevitel. Spółka Gawos posiada programy szkoleń specjalistycznych, zatwierdzone w drodze decyzji przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.