Na początku sierpnia, po trwających 3,5 roku zabiegach minister środowiska udzielił Południowemu Koncernowi Węglowemu nowej koncesji na wydobywanie węgla ze złóż Wisła I i Wisła II-1. Nadany nią obszar górniczy Babice I ma powierzchnię 18,76 km kw., zaś wyznaczony teren górniczy - 27,4 km kw. Zasoby bilansowe nowego pola są szacowane na ok. 550 mln t węgla. Eksploatację objętego koncesją złoża będzie prowadził należący do Koncernu Zakład Górniczy Janina.
Janina fedruje dotąd w obszarze górniczym Libiąż IV, czyli pod Libiążem, Chełmkiem i Jaworznem. Uzyskana koncesja dodatkowo powiększa przestrzeń górniczej ekspansji zakładu na tereny gmin Babice i Chrzanów.
Przeszło trzyletni okres zabiegów o koncesję wypełniły przede wszystkim działania spółki związane z przygotowaniem raportu oddziaływania przyszłego wydobycia na środowisko. Czasochłonna była zwłaszcza szczegółowa inwentaryzacja środowiska przyrodniczego i nieruchomości w granicach prognozowanych na powierzchni wpływów eksploatacji. Rzetelne i przekonywające sporządzenie dokumentu było ważnym etapem, poprzedzającym uzyskanie pozytywnych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia wójta gminy Babice Radosława Warzechy - działającego w porozumieniu z samorządami innych, także zainteresowanych gmin - oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie. Oprócz obu tych decyzji, wniosek Koncernu do ministra środowiska o udzielenie koncesji był również opatrzony projektem zagospodarowania złoża.
- Obowiązująca przez 19 lat koncesja pozwoli Zakładowi Górniczemu Janina na stabilne funkcjonowanie oraz wykonywanie nałożonych na niego zadań produkcyjnych. Przełoży się to na coraz lepsze wyniki ekonomiczne Koncernu oraz zapewni stałe dostawy węgla do elektrowni Grupy Tauron - mówi rzecznik prasowy PKW Zofia Mrożek.
Dla libiążan, wydobywających rocznie około 2,3 mln t węgla, wejście w objęte nową koncesją złoże, z jego bilansowymi i przemysłowymi zasobami, oznacza zarazem poważne wydłużenie aktywności zakładu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
1600 zł średnio
może mi ktoś powiedzieć ile wynosi zarobek nowo przyjętego górnika na rękę w Janinie ??