Niezwykłą wędrówkę po fortyfikacjach województwa śląskiego proponuje w sobotę, 1 września br., Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Wycieczki objazdowe to już niemalże stały punkt w ofercie naszego Muzeum. Dotychczas dominowały tematy związane z architekturą przemysłową i poprzemysłową. Tym razem, chcąc urozmaicić nieco naszą ofertę, wychodzimy naprzeciw innym gustom i zostawiamy industrialne klimaty nieco z boku. W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej ruszymy szlakiem polskich fortyfikacji obronnych, budowanych na Śląsku w latach 1933 - 1939. Ta swego rodzaju "polska Linia Maginota" miała za zadanie osłaniać najbardziej uprzemysłowiony region Polski przed ewentualnym atakiem ze strony Trzeciej Rzeszy - wyjaśnia Marek Dmitriew, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Uczestnicy wycieczki zwiedzą: schrony bojowe punktu oporu "Radoszowy" i grupy bojowej "Kłodnica", obiekty wchodzące w skład punktu oporu wzg. 319 "Nowy Bytom", schrony bojowe punktu oporu "Godula", a także obiekty wchodzące w skład punktu oporu "Łagiewniki".
- Na uczestników rajdu po fortyfikacjach czekają dodatkowe atrakcje, przygotowane przez członków Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium oraz GRH Grupy Operacyjnej Śląsk - zapowiada Marek Dmitriew.
Impreza rozpocznie się zbiórką w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu o godz. 10.00.
Z racji umiejscowienia niektórych obiektów organizatorzy zalecają zabranie z sobą obuwia turystycznego. Po wszystkich obiektach uczestników wycieczki oprowadzał będzie Michał Dzióbek, przewodnik terenowy po województwie śląskim.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.