Ponad 2500 gości z Europy, Azji Centralnej i USA uczestniczyć będzie w rozpoczynającym się we wtorek w Krynicy Forum Ekonomicznym. Organizowane po raz 22. Forum nazywane jest polskim Davos. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu". Wśród 32 debat zaplanowanych podczas Forum będzie także jedna poświęcona węglowi, a szerzej miksowi paliwowemu jako gwarancji bezpieczeństwa energetycznego Polski. Partnerem tej debaty jest Kompania Węglowa.
- Od lat o problematyce dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego Polski, polityce klimatycznej i miksie energetycznym rozmawiamy w tym samym gronie. Mam niejednokrotnie wrażenie, że staramy się przekonywać przekonanych. Dlatego Kompania Węglowa postanowiła dotrzeć z argumentami w obronie polskiego węgla do możliwie szerokiego gremium - powiedziała w rozmowie z TG o idei tego projektu Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.
Punktem wyjścia do debaty o przyszłości polskiej energetyki będzie prezentacja raportu "Struktura paliwowa w energetyce polskiej i światowej - tendencje". Spotkanie rozpocznie prof. Józef Dubiński, wygłaszając wykład "Przyszłość węgla jako paliwa energetycznego". Następnie, w dyskusji o aktualnej kondycji polskiej energetyki, prof. Władysław Mielczarski podejmie problematykę jej przyszłości i zmian struktury paliwowej w krajowej elektroenergetyce, prof. Waldemar Kamrat natomiast odniesie się do możliwości zmiany struktury paliwowej w kontekście konkurencyjności polskiej gospodarki oraz poziomu życia społeczeństwa. Ponadto prelegenci debaty poruszą tematykę odnawialnych źródeł energii oraz prowadzonej przez UE polityki klimatycznej. Dyskusję podsumuje wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Udział w panelu dyskusyjnym wezmą: prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej, prof. Waldemar Kamrat z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej oraz Tomasz Siemiątkowski, senior partner zarządzający z kancelarii Głuchowski-Siemiątkowski-Zwara.
Dyskusja o miksie energetycznym nie jest jedyną, w której wezmą udział przedstawiciele górniczych i wydobywczych spółek. Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu, zaproszony został do debaty "Euroazjatycki most transportowy: prawdziwe możliwości i perspektywy", a Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź, uczestniczyć będzie w panelu "Jak zwielokrotnić wartość polskich firm o znaczeniu strategicznym?".
Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2012 r. zostaną wręczone wyróżnienia Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku 2011, Firma Roku 2011, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Rada Programowa Forum Ekonomicznego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.