Polskie innowacyjne technologie środowiskowe, wyłonione w ramach projektu GreenEvo, rozpoczynają zagraniczne misje handlowe - poinformowało portal góniczy biuro prasowe Ministerstwa Środowiska. Wśród 11 państw, które odwiedzą, znajdują się m.in.: Rosja, Malezja i Chile.
Celem misji handlowych jest promocja polskich zielonych technologii na rynku międzynarodowym oraz nawiązanie współpracy biznesowej. Na misje pojadą laureaci wszystkich trzech dotychczasowych edycji organizowanego przez Ministerstwo Środowiska konkursu GreenEvo - łącznie 40 firm. Odwiedzą oni: Algierię, Azerbejdżan, Chorwację, Chile, Kazachstan, Malezję, Mołdawię, Rosję, Turcję, Ukrainę i Wietnam.
Firmy spotkają się z lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami administracji państwowej i samorządowej. W ramach projektu zaplanowano także udział przedsiębiorców w trzech międzynarodowych wydarzeniach dotyczących zielonych technologii.
- Na misje handlowe z firmami GreenEvo jedziemy w konkretnym celu. Chcemy pokazać, że polskie technologie środowiskowe są innowacyjne, nowoczesne i mogą śmiało konkurować z największymi globalnymi dostawcami w tym obszarze. To w czym pomagamy, to m.in. wsparcie rządowe i pośrednictwo w kontaktach - to na tym rynku niezbędne do łączenia partnerów z dotąd odległych biznesowo obszarów. Ponadto, każda zagraniczna transakcja naszych rodzimych, ekologicznych firm to dołożenie polskiej cegiełki do budowy globalnej zielonej gospodarki. Jestem przekonany, że misja okaże się sukcesem i wygeneruje w niedalekiej przyszłości wiele kontaktów biznesowych - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.
Rozwiązania firm działających w ramach GreenEvo już teraz z powodzeniem funkcjonują na całym świecie. Przykładem jest m.in. T-Technology należąca do przedsiębiorstwa Technologie Ekologiczne - Zbigniew Tokarz, która służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne i energię elektryczną. Rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii. Innym przykładem jest opracowana przez firmę Biogradex technologia oczyszczania ścieków - zastosowana m.in. w wiosce olimpijskiej w Pekinie.
Polskie rozwiązania środowiskowe działają także w najbardziej zaawansowanych technologicznie krajach, jak Japonia. Laureat GreenEvo - firma PP-EKO rozpoczęła tam właśnie pilotażowy projekt wdrożenia technologii ROVAPO® do produkcji czystej wody technologicznej ze ścieków przemysłowych. Kontrakt ten ułatwi firmie wejście na kolejne rynki azjatyckie.
GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii to autorski projekt Ministerstwa Środowiska. Jego celem jest pomoc w promocji i międzynarodowym transferze polskich technologii środowiskowych. Co roku firmy zgłaszają do udziału w przedsięwzięciu nowe, innowacyjne rozwiązania. Te następnie oceniają niezależni eksperci, wybierając laureatów. Uczestnictwo w projekcie i marka GreenEvo gwarantuje firmom, między innymi, szkolenia i usługi doradcze oraz pomoc w udoskonalaniu oferty tak, by jak najlepiej zaspokajać oczekiwania zagranicznych kontrahentów. Skuteczność programu potwierdzają sukcesy przedsiębiorców biorących w nim udział. Laureaci dwóch zakończonych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.