- Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej wspierać będzie realizację Programu polskiej energetyki jądrowej. Jest to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczo - rozwojowych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - powiedziała wiceminister Hanna Trojanowska podczas otwarcia placówki stworzonej na potrzeby energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej. Uroczystość odbyła się 28 sierpnia 2012 r. na warszawskiej Białołęce - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu gospodarki.
- Badania prowadzone w Centrum mają służyć potrzebom zarówno energetyki jądrowej, jak i medycyny nuklearnej - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej.
Podkreśliła, że dzięki wybitnej kadrze, sprawnej administracji i prestiżowym studium doktoranckim Instytut cieszy się zasłużoną renomą na całym świecie.
- Jest to jedna z 18 na świecie i jedyna w Polsce placówka, która otrzymała tytuł Centrum Współpracującego z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie technologii Radiacyjnych i Dozymetrii Przemysłowej - dodała.
- Od lat ICHTJ odgrywa wiodącą rolę w zakresie rozwoju technologii radiacyjnych, a niektóre z badań Instytutu mają charakter wręcz unikatowy - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej.
Przypomniała, że Instytut zaangażowany jest w projekty badawcze dotyczące nowych metod przerobu paliwa jądrowego, metod biodozymetrycznych czy też badań odporności izolacji przewodów elektrycznych w elektrowni jądrowej.
Podczas uroczystości wiceminister Trojanowska wręczyła 17 pracownikom ICHTJ odznaczenia państwowe.
Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej przy Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej jest inwestycją powstałą dla wzmocnienia zaplecza badawczego programu polskiej energetyki jądrowej. Centrum wyposażono w nowoczesną aparaturę pomiarową: spektrometry promieniowania alfa, beta i gamma, spektrometr masowy, spektrometr rentgenowski, analizator TGA - TDA, spektrometr Ramana, spektrometry UV - VIS, chromatografy gazowe. Dzięki nim można dokładnie poznać skład próbki i oznaczyć minimalne ilości obecnych w niej promieniotwórczych izotopów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.