Polskie zielone technologie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem na rynku międzynarodowym - donosi Ministerstwo Środowiska.
Dowodem są kolejne kontrakty firm - laureatów projektu Ministerstwa Środowiska GreenEvo.
Firma Asket podpisała z partnerami z Kazachstanu umowę w zakresie transferu technologii brykietowania agrobiomasy Biomasser.
To mobilne maszyny do produkcji ekologicznego brykietu ze słomy i siana. Urządzenie można zastosować w dowolnym miejscu, wszędzie tam, gdzie składowany jest surowiec. Technologia firmy Asket była laureatem pierwszej edycji GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii.
Brykieciarki Biomasser wykorzystywane są m.in. w Mołdawii. Pod koniec czerwca firma Asket oficjalnie przekazała do eksploatacji pierwsze pięć linii technologicznych Biomasser partnerom z tego kraju.
- Rozwiązanie wspomoże redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz będzie stymulować promocję odnawialnych źródeł energii na tamtejszym rynku. Rozwiązania firmy Asket stosowane są także w Tanzanii, w ramach projektu "KeepMwanga Green", którego celem jest ograniczenie wycinki drzew wykorzystywanych jako paliwo - informuje resort środowiska.
GreenEvo to projekt ministerstwa, którego celem jest promocja polskich technologii środowiskowych i wspierane rozwoju przedsiębiorstw w tym zakresie.
Ma on za zadanie pomóc polskim firmom zaangażowanym w rozwój zielonych technologii w poruszaniu się na rynkach międzynarodowych i przygotować je do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami.
- Skuteczność programu MŚ potwierdzają sukcesy firm-laureatów dwóch dotychczasowych edycji. Dzięki udziałowi w konkursie 18 proc. z nich uruchomiło nowe zakłady produkcyjne, a 57 proc. udoskonaliło technologię - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.