REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
19 sierpnia 2012 16:02 Trybuna Górnicza : : autor: Jerzy Chromik 11.1 tys. odsłon

Spa 1050 metrów pod ziemią (GALERIA)

Obok metanowego właśnie zagrożenie klimatyczne jest największą zgryzotą górników Śląska
fot: Jarosław Galusek/ARC

Na nadszybiu ruchu Śląsk czekający na zjazd górnicy podkpiwają, roztaczając obietnicę "pakietu spa". Przeszło dwa kilometry "kolaską" głównym przekopem na poziomie 1050 można jeszcze od biedy potraktować jako "odrobinę luksusu". Owszem, ciepło, ale w silnym strumieniu powietrza od szybu nie ma jeszcze co specjalnie narzekać.

- Podczas niedawnej fali upałów nawet blisko podszybia trzeba było skracać dniówkę do sześciu godzin - napomyka Dariusz Wydra, zastępca głównego inżyniera ds. BHP i szkolenia w ruchu Śląsk.

Z "kolaski" można już światłem lampy wydobyć zwiastuny zmiany na lepsze: zawieszone na odrzwiach przekopu świeżo skręcone rurociągi, którymi za kilka tygodni do chłodnic w przodkach ma popłynąć bliska temperatury zamarzania woda. W Polu Panewnickim, gdzie mierzona na ociosie temperatura skał sięga 44°C, stosowane dotąd lokalne urządzenia klimatyczne nie radzą sobie ze zbijaniem jej poniżej 28°C.

Nieskuteczne rekwizyty
Osobliwego "spa" doświadczamy tuż po wyjściu z wagoników. Góra-dół, góra-dół... Miejscami pod nogami chlupocze błotnista breja. Co jakiś odcinek ogłuszający jazgot wentylatorów, tłoczących powietrze w lutniociąg. Piekielnie gorąco, wilgoć... Usta łapczywie chwytają powietrze. Pieką zalewane potem oczy. Wskazywane sztygarskim kilofkiem przez inżyniera Wydrę lokalne chłodnice wydają się jedynie teatralnym rekwizytem. Wyraźnie nie radzą sobie z temperaturą.

Brygada przodowego Jerzego Kacperskiego jest na 125. m pędzonej dowierzchni 4 wtórnej w panewnickim pokładzie 409.

- Mamy tak pracować do 65 lat? - z cierpką ironią pyta Kacperski, odciągając od piersi koszulę, która nie jest już w stanie chłonąć potu.

- Nie słyszałeś? Do 67 będziemy robić - docinają koledzy.

- Jakoś wytrzymujemy. Byle dorobić do Barbórki i na emeryturę - pozornie beztrosko uśmiecha się kombajnista Zbigniew Żyła.

Większość brygady Kacperskiego ma już przeszło 20 lat w górniczej biografii.

Kapa, dwie nogi...
W "spa" na 1050 dniówkę odmierzają kolejne odrzwia. Kapa, dwie nogi... Jeden zestaw - 400 kg. Do tego siatka, zamki, rozpory... Materiały, odstawa. W każdej chwili trzeba mieć na podorędziu hercówę. Harówka, dużo potu.

- Jak dobrze idzie, wychodzą cztery odrzwia na dniówkę, jak kiepsko - trzy - wyjaśnia Piotr Adamek, kierownik oddziału robót przygotowawczych.

Tempo nadaje Żyła. Od niego głównie zależy, ile węglowo-kamiennej calizny wyrżnie swoim AM-50.

- Bywa, że kombajn kaprysi

- niezupełnie jest zadowolony z maszyny, ale woli przemilczeć jej producenta.

- Doświadczenie, lata praktyki, zgranie brygady... No i materiał na czas, sprawna odstawa - mówi o tym, co najważniejsze w tej robocie, Piotr Adamek.

- Przodowy nie ma pracować. Ma pilnować roboty, każdemu patrzeć na ręce, żeby metry leciały bezpiecznie - dodaje kierownik.

Bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną. Wszyscy pamiętają tu, co zdarzyło się w Śląsku przed trzema laty. Zresztą niepodobna zapomnieć. Dzień w dzień w drodze na szychtę mijają pomnik ofiar katastrofy przed cechownią.

Metanowe i klimatyczne
Rejon Pola Panewnickiego jest prowadzony w IV kategorii zagrożenia metanowego. Urząd górniczy narzucił dla niego szczególnie surowe rygory. Zbigniew Żyła wskazuje dłonią czujnik metanometrii, umieszczony na drugiej stropnicy, czyli 2 m od czoła przodka. Metr obok zawiesił dodatkowo osobisty czujnik kombajnisty. Trzeci metanomierz jest elementem wyposażenia kombajnu.

- Oba czujniki pod stropem mają ustawiony obniżony do 0,5 procenta próg działania. Pojawienie się metanu w takim stężeniu powoduje wybicie zasilania maszyn. W sytuacji, gdyby zbliżało się do 2 procent, następuje bezwzględne wycofanie ludzi - tłumaczy inżynier Wydra.

Pędzona dowierzchnia ma mieć 375 m. Zmieniające się brygady robót przygotowawczych są więc w jednej trzeciej drogi. Każdy ustawiony komplet obudowy przybliża rozpoczęcie eksploatacji ściany nr 6.

Obok metanowego właśnie zagrożenie klimatyczne jest największą zgryzotą górników Śląska. Dlatego nadsztygar górniczy Robert Nowicki z uruchomieniem centralnej klimatyzacji w Polu Panewnickim Śląska łączy dwojakiego rodzaju nadzieje.

- Obniżenie temperatury do mniejszej niż 28 stopni to przede wszystkim lepszy komfort pracy górników. Ale nie zapominajmy również, że postęp przodka w dużym stopniu limituje czas pracy. Przy dniówce, z konieczności skróconej do sześciu godzin, i odjęciu po godzinie na dojazd i dojście ludzi do przodka oraz na drogę powrotną, efektywny czas pracy skraca się do czterech godzin. Klimatyzacja, pozwalająca na pracę przez pełną dniówkę, jest więc również nieobojętna dla wyników kopalni - zwraca uwagę nadsztygar.

 

W galerii: Wujek-Śląsk, 1050 m pod ziemią (zdjęcia: Jarosław Galusek - Trybuna Górnicza).

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (7) pokaż wszystkie
  • jaro 21 sierpnia 2012 11:01:19
    Profile Avatar

    ehhhh wy głupie ryle....... taka wasza hanyska natura nazekać nażekać i jeszcze raz nazekać a takie z was lenie że głowa mała .....jak 10% górników ciągnie jako tako ten interes to wszyatko a reszta to statyści i ściemniacze a do tego ptasie łby ....zawiśc zazdrość -to głowne cechy ślązakow......jo mom gorzy ...nie jo mom jeszcze gorzy......

  • kamil 20 sierpnia 2012 20:34:25
    Profile Avatar

    do regbara. Sądzę, że autor wspaniale opisał trud pracy górnika. I uważam, że nie pisał to dla takich PALANTÓW jak ty, co to którym się wydaje, że na wszystkim się znają, a szczególnie na pisaniu artykułów. A jak im przyjdzie napisać proste podanie, to sklecić trzech słów nie potrafią, żeby były zrozumiałe. Regbar wymądrzaj się w barze, a nie na tym forum, bo knajpa to twój świat.

  • regbar 20 sierpnia 2012 19:18:44
    Profile Avatar

    Widac ze autor tekstu zamiast merytorycznym podejściem do tematu zajął się jego dopieszczeniem od strony stylistycznej . Od dłuższego czasu zauważam ,że autor zamiast w krótkie i treściwe przekazywanie informacji idzie w stronę baśni rodem z Andersena . No cóż może to pokłosie nauki w latach kałamarzu i piórka pisarskiego :p . W każdym razie pozdrawiam autora . PS: ile węglowo-kamiennej calizny wyrżnie swoim AM-50 :d wyrżnąć można enta, żonę sztygara jak jest w pracy a caliznę się URABIA . PS: czyżby KB firmy REMAG?

  • mario 19 sierpnia 2012 23:15:58
    Profile Avatar

    takie godanie kto mo gorzyj. tyż zapraszom do nas na nadścianowy- syf, temperatura ponad 31st i woda. prawie jak wakacje:) trza robić i tyle, a jak nie pasuje to sie zwolnij- na twoje miejsce masa chętnych.

  • major 19 sierpnia 2012 22:15:56
    Profile Avatar

    Murcolku to zapraszom Cię na nasz chodnik bad 7 w tym samym polu lub sąsiedni chodnik 5a, tam się tyż jedzie 2km manszaftym jak na dowierzchnia 6 opisano w tym artykule, a potem z buta 4km w 1 strona, a nazot cały czos pod górka. Choć na pewno mosz gorżyj. PS Pozdrowienia dla całej brygady Jurka od byłego waszego sztajgra :)

  • boryniok 19 sierpnia 2012 20:23:17
    Profile Avatar

    murcolek tego jeszcze brakuje zeby na slasku ludzie sie podzielili. Wy to tam pal licho... my to momy przewalone... . Jeszcze brakuje tego zebymy sobie sami wypominali. Chyba to jest tako natura hanysow (zeby nie bylo som zech jest hanysem). Jeszcze brakuje tego zebys zaczal som decydowac za Tuska kto mo wiela robic, bo ty to mosz przewalone bo mosz z buta 8 km (swojom drogom ciekawe ze nima tam cuga do tego pola ale w to juz nie wnikom) i tobie sie nalezy krocej robic a reszta w c...la leci i niech j...bie do 67. A tak wogole jak tak mosz przewalone to sie przenies na powierzchnia, tam bydziesz miol wszendzie blisko i luft swiyrzy i nie bydziesz miol bardziej przewalone od reszty. Szczesc Boze calej Braci Kopalnianej i tej na dole i tej na wiyrchu. Scianowiec z Boryni.

  • murcolek 19 sierpnia 2012 17:30:06
    Profile Avatar

    przyjdzcie na halemba i idzcie na 502 , zoboczycie prawdziwe SPA, trzeba walic z buta okolo 8 km w dwie strony, nierzadko noszac cos na plecach---wasze spa na slasku to zabawa dla przedszkolakow jedna szychta na halembie a calowalibyscie buty nadsztygarom zeby wrocic na slask ,tam powinni isc z TUSKIEM jak przyjeadzo na gruba ,a nie 300 metrow od szybu i jeszcze zawoza go manszaftem na samo miejsce ,pozni chce zrobic murcolom robota do 65 , jak som widzi na dole krynica

  • JAZDX
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górników w kopalni będzie o połowę mniej. Dokąd trafią?
19 grudnia 2024
38.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]