O tym, że budowa elektrowni opalanej węglem na terenie dawnej kopalni Czeczott to dobry interes, wiedział już w 2007 r. niemiecki koncern RWE. Zlokalizowany w Woli blok energetyczny o mocy 800 MW miał rozpocząć pracę w 2015 r.
Decyzja Niemców o wycofaniu się z tej inwestycji nie była podyktowana brakiem opłacalności tego projektu, lecz zwycięstwem politycznej koncepcji lansowanej przez zwolenników pakietu energetyczno-klimatycznego.
Zgoła inne podejście do tej kwestii prezentuje obecny zarząd Kompanii Węglowej. Dla prezes Joanny Strzelec-Łobodzińskiej wybudowanie tej elektrowni jest wkładem sektora węglowego w gospodarkę niskoemisyjną, bo przypomnijmy - sprawność bloku opalanego węglem kamiennym wyniesie minimum 45 proc.
Choć szacuje się, że zużycie węgla przez elektrownię wyniesie ok. 3 mln t rocznie, jej budowa to nie tylko sposób na zagospodarowanie wydobywanego surowca. To także metoda na sprzedaż produktu wysoko przetworzonego, a więc na uzyskanie wyższych przychodów. Rozwojowe plany Kompanii na rok przed rozpoczęciem przez spółkę procesu IPO mają także wymiar budowy drugiego, obok wydobycia, filaru, na którym w niedalekiej przyszłości opierać się będzie działalność spółki.
Tą samą drogą przed swoim giełdowym debiutem poszła Jastrzębska Spółka Węglowa, tworząc grupę węglowo-koksową. Jak widać, z powodzeniem.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
"Tę samą drogę" JSW SA wybrała nie przed debiutem giełdowym lecz w roku 2000, gdy zbudowała w KWK Pniówek pierwszą instalacje energetyczną spalającą metan w układzie skojarzonym, energetyczno - chłodniczym do klimatyzacji podziemnych wyrobiska kopalni. Tyle że ta działalnośc prowadzona jest przez SEJ SA(spółka energetyczna Jastrzębie) Ale jeszcze wcześniej szli tą drogą przedwojenni kapitaliści, którzy obok kopalni Marcel zbudowali nie tylko elektrownię, ale i koksownię - żeby czerpać zyski z produktu wysokoprzetworzonego... W tym również gazu i innych związków otrzymywanych w trakcie spalania koksowniczego. Większość drzwi do kompleksowego przetwarzania surowców została otwarta dawno, dawno temu, tylko dzisiejsi "odkrywcy"nie przerabiali tego w szkole.