15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej z 1920 roku oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny. Od 1989 r. to dzień wolny od pracy.
Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski. Większość historyków uważa, że armia polska odrzucając Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy, przerwała jej marsz w kierunku Europy Zachodniej. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że są historycy, którzy odrzucają tę hipotezę. Uważają, że eksport rewolucji był bez szans na powodzenie, bowiem nieco wcześniej zrywy rewolucyjne w Niemczech zostały spacyfikowane.
Od 1993 r. w 15. dzień sierpnia w kościołach polowych odprawiane są msze święte w intencji żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały, a na cmentarzach odbywa się apel poległych. W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w południe przeprowadzona jest honorowa zmiana warty, w uroczystościach uczestniczą najwyższe władze państwowe.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.
To święto obchodzone w kościele katolickim na całym świecie. Łączy się je ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony przez rok mają zapewnić bezpieczeństwo i harmonię domowego ogniska.
15 sierpnia we wszystkich kościołach odprawiane są uroczyste msze. W tym też właśnie dniu najsłynniejsze maryjne sanktuaria mają swe odpusty. Szczególnie oblegana jest przez pielgrzymów Częstochowa i Kalwaria Zebrzydowska, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz Jej Wniebowzięcia. Do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze dochodzą piesze pielgrzymki z całej Polski, najwięcej do pokonania - prawie 600 km - mają pątnicy z Gdańska...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.