Australia wprowadziła CARBON TAX, czyli podatek od dwutlenku węgla. Danina ta wyniesie 23 dolary za tonę wyemitowanego gazu. Podatek ten, jak podają politycy, podniesie cenę produkcji węgla o 2 dolary za tonę.
Dla niektórych firm podniesienie tych kosztów oznacza nieopłacalność wydobycia węgla. A co za tym idzie, zmusi je do zamykania kopalń i zwalniania pracowników. Eksperci przewidują, że ponad 3000 miejsc pracy jest zagrożonych.
Premier Australii Julia Gillard (urodzona w Anglii) na spotkaniu w kopalni Mandalong, należącej do kompanii Centennial Coal, zapewniała górników, że podatek ten nie powinien mieć wpływu na liczbę miejsc pracy w branży wydobywczej. Powiedziała też, że górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość, bo firmy górnicze osiągają milion dolarów zysku z każdego zatrudnianego górnika.
Pomimo tak wysokich profitów firma BHP Billiton zamknęła jedną ze swoich odkrywkowych kopalń w stanie Queensland. Powodem tej decyzji według zarządu są: niska cena węgla, powodzie, które w ostatnich latach dość często zmuszały do ograniczenia produkcji węgla i utrudniały jego transport z kopalń do portów, duże koszty wydobycia i kłopoty ze związkami zawodowymi, których akcje protestacyjne, w tym strajki, spowodowały zmniejszenie produkcji.
Wcześniej, w maju br. spółka BHP Billiton zamknęła jedną ze swoich najmniejszych kopalń odkrywkowych - Norwich Park, leżącą obok miasta Dysart w Queensland.
W ślady BHP poszła firma Rio Tinto, ogłaszając, że odkrywkowa kopalnia węgla kamiennego Blair Athol, leżąca obok miejscowości Clermont w centralnym Queensland (100 km na północ od Emerald), zostanie zamknięta pod koniec tego roku. Węgiel w kopalni Blair Athol był wydobywany z przerwami od 1864 r.
W 2005 r. kopalnia wydobyła ponad 10 mln t węgla metodą odkrywkową, stosując ładowarki łańcuchowe, zatrudniając 190 pracowników.
Firma Rio Tinto została właścicielem kopalni Blair Athol w 1984 r. Planowała zamknięcie tej zakładu już w 2005 r.
Podobnie jak BHP, Rio Tinto jako przyczyny unieruchomienia kopalni podaje niską cenę węgla energetycznego, duże koszty produkcji i wysoki kurs dolara australijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego (węgiel sprzedawany jest za dolary amerykańskie).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.