Gazeta Wyborcza niedawno poświęciła średniej wielkości materiał Katowickiemu Holdingowi Węglowemu. Dziennik zarzucił spółce, że faworyzuje związkowców fundując im dodatkowe etaty, zagraniczne wojaże itp. Poniżej publikujemy w pełnej wersji stanowisko KHW w kwestiach poruszonych w materiale "Jak holding za publiczne pieniądze hołubił związkowców" autorstwa Marcina Pietraszewskiego, katowickiego dziennikarza GW...
"Po raz kolejny katowicka Gazeta Wyborcza dostarczyła nam pytania, a następnie pominęła to z odpowiedzi to, co nie pasowało do tezy. Z tego powodu przedstawiamy korespondencję z GW - przesłane nam pytania i odpowiedź na nie. Tekst ukazał się w GW 6 sierpnia br. Powtórzony - 8 sierpnia. Protokół pokontrolny, który cytujemy, jest ogólnodostępny - na stronach NIK.
31.07.2012
Witam, dostałem raport pokontrolny NIK, w którym kontrolerzy stwierdzili szereg nieprawidłowości w KHW SA. Czy mogą się Państwo odnieść do zarzutów NIK?
1. Według NIK wbrew regulaminowi czterem związkom zawodowym zwiększono limit członków zarządów zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy (limit przekroczono o 7 etatów).
2. Według NIK w okresie kontroli związkowcom udzielono 12 tysięcy dni zwolnień od pracy związkowej - według NIK niezasadnie.
3. KHW zapłaciła 50 tys. zł za usługi reklamowe podczas zespołu Happy Big Band w USA - według NIK 43 tys. zł tej kwoty pochłonęły bilety lotnicze dla członków zespołu.
4. Jako niegospodarne oceniono sfinansowanie wyjazdu w lipcu 2010 r. do Wielkiej Brytanii 30 osób, z czego 23 to przewodniczący lub wiceprzewodniczący organizacji związkowych. Według NIK ten wyjazd miał charakter głównie turystyczny.
5. NIK krytycznie ocenił sfinansowanie przez KHW wyjazdu czterech pracowników ( w tym dwóch związkowców) na 14 dniowy wyjazd do Kambodży. Organizatorem wyjazdu była jedna z działających w KHW organizacji związkowych. Czy mogą Państwo podać, która? Według NIK ten wyjazd był bezcelowy, bo nie przyniósł żadnych korzyści.
6. NIK jako niegospodarne ocenił oddelegowanie do wizytacji zagranicznych ośrodków kolonijnych działaczy związkowych i finansowanie ich wyjazdów.
z poważaniem
Marcin Pietraszewski
Gazeta Wyborcza Katowice
1.08.2012
Panie Redaktorze,
w związku z Pańskim e-mailem z wczoraj, chciałbym zwrócić uwagę na ocenę ogólną ujętą w Wystąpieniu Pokontrolnym NIK z 11 kwietnia 2012:
Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, realizację zadań w zakresie spraw objętych kontrolą...
Co do Pańskiego pytania "1" i "2" mogę zacytować fragment z Wystąpienia Pokontrolnego NIK z 11 kwietnia 2012:
NIK ocenia pozytywnie działania Zarządu KHW SA, umożliwiające ograniczenie kosztów związanych z finansowaniem wynagrodzeń wypłacanych członkom zarządów zoz, zwolnionym z obowiązku świadczenia pracy na okres ich kadencji. Działania te miały na celu dostosowanie działających w Spółce struktur związkowych do struktury KHW jako pracodawcy. W ich wyniku obniżono liczbę pracowników zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy na okres ich kadencji ... dokonano znaczącego ograniczenia ograniczenie kosztów wynikających z doraźnych zwolnień, udzielanych na podstawie art. 25 ust. 2 i art. 31 ust. 3 ww ustawy o zz....
Ad. 3:
- powtarzam kwestię już wcześniej wyjaśnianą - nie jest naszą sprawą na co firma, organizacja, zespół, redakcja... przeznaczy pieniądze zarobione w wyniku zawarcia umowy z nami.
Ad. 4:
- wyjazd do Wielkiej Brytanii w r. 2010 spełnił swą rolę szkoleniową, dzięki możliwości porównania uprawnień organizacji związkowych w zakładzie oraz systemów płac
Ad. 5:
- widzimy celowość wyjazdów zagranicznych, związanych z tematyką górniczą i około górniczą, do różnych krajów świata; centrum wydobycia węgla i przemysłu ciężkiego na świecie coraz bardziej przesuwa się na Daleki Wschód. Nie wszystkie wyjazdy prospekcyjne przynoszą bezpośrednie korzyści, co zresztą także daje informację o danym rynku, czy potrzebie zmiany w podejściu do niego
Ad.6:
- wypoczynek letni finansowany jest z funduszu świadczeń socjalnych, którego jednym z dysponentów są organizacje związkowe, stąd włączanie ich w pewne działania. Bywa to niekiedy odczytywane jako "poddawanie ich ingerencji pracodawcy", gdy współpraca - na wniosek związkowców - idzie dalej, niż określa minimum ustawowe. Pozostajemy przy interpretacji, iż jeśli ktoś wnioskuje o wsparcie i wsparcie to otrzymuje, można sytuację odnieść do zasady mówiącej, iż chcącemu nie dzieje się krzywda. Ocena działań zarządów związków zawodowych należy do związkowców.
Wojciech Jaros
dział komunikacji korporacyjnej,
Katowicki Holding Węglowy SA".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
GW czyli gówno warta nie pierwszy raz kłamie i przekręca, bo to jest szmatławiec nadający się na papier toaletowy.