Dwa miliony złotych będzie kosztowała powstająca w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu instalacja fotowoltaiczna.
Fotowoltaika to nowoczesna metoda uzyskiwania prądu elektrycznego bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie umożliwiające obniżenie kosztów energii elektrycznej.
Docelowa moc słonecznej elektrowni wyniesie 63,36 kWp (XXX) dzięki czemu będzie ona w stanie wyprodukować rocznie ok 50 MWh energii elektrycznej. Panele słoneczne (264 sztuki) zostaną zamontowane na dachu. Czasem (tak jest w Częstochowie) montuje się je obok obiektu. W sumie aktywna powierzchnia fotoogniw wyniesie ok. 440 m kw.
Instalacja zostanie umieszczona na dachu oraz elewacji budynku głównego szpitala, wzbogacając jego nowoczesną architekturę. Będzie ją tworzyło 264 paneli słonecznych. Jako źródło energii odnawialnej użyte zostaną monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne, a ogólna powierzchnia paneli słonecznych wyniesie blisko 440 m kw.
Powstała energia elektryczna w całości zostanie wykorzystana przez szpital. Planowana roczna oszczędność wynikającą z wytwarzania energii elektrycznej wraz ze sprzedażą świadectw energetycznych OZE będą finansowym wsparciem dla szpitala. Zmniejszy się, co nie jest be znaczenia (o 52 tony) emisja CO2.
Inwestycję w Ustroniu w połowie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pozostałą część szpital wyłoży z własnych funduszy. Projekt jest zwieńczeniem programu pełnej termomodernizacji szpitala.
W 2007 r. uruchomiono instalację solarną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. Blisko 1500 m kw. (598 paneli, łączna moc 1,2 MW) powierzchni kolektorów słonecznych dostarcza energię przygotowywania ciepłej wody użytkowej na szpitalne potrzeby. Inwestycja ta kosztowała 4 mln zł. I po trzech latach, bezawaryjnego, użytkowania WSS zmniejszył emisję dwutlenku węgla o 336,8 tony i zaoszczędził 173 600 m sześc. gazu ziemnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.