Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wykorzystują dla celów gospodarczych nawet 87 proc. metanu ujmowanego podczas wydobycia węgla. JSW jest od dawna liderem w zakresie gospodarczego wykorzystania metanu i stosowaniu najbardziej nowoczesnych instalacji do tego celu - szczyci się spółka w komunikacie nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl.
W samym I półroczu tego roku stacje odmetanowania w kopalniach JSW ujęły 61,4 mln metrów sześć. czystego gazu, z czego 53 mln metrów sześc. zużyto do produkcji energii.
- Nasze kopalnie zaliczane są do najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. Dlatego od lat stosujemy najnowocześniejsze technologie mające na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa naszym pracownikom - podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW.
W Grupie JSW metan jest stosowany w elektrociepłowniach Zofiówka i Moszczenica, które wykorzystują to paliwo do współspalania w kotłach energetycznych. Metan jest wykorzystywany również w silnikach gazowych. Aktualnie w kopalniach JSW pracuje 13 silników gazowych o mocach elektrycznych od 1,8 MW do 4,0 MW, co daje łącznie 36 MW mocy elektrycznej i 39,3 MW mocy cieplnej.
Najnowsze dwa takie silniki o mocach po 2,0 MW zostały uruchomione w kopalni Krupiński w ubiegłym roku. Warto zaznaczyć, że w tej samej kopalni pierwszy tego typu silnik został uruchomiony w grudniu 1997 roku, a więc niemal 15 lat temu. Wszystkie silniki w ubiegłym roku zużyły 48,8 mln m sześć. metanu, dając produkcję ponad 257 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 600 tys. GJ ciepła.
- Dodatkowe korzyści niosą z sobą także efekty ekologiczne gospodarczego wykorzystania metanu wynikające z ograniczenia emisji tego gazu do atmosfery - zwraca uwagę spółka w komunikacie.
Jako przykład przytoczony jest tu być silnik gazowy pracujący w kopalni Borynia, który wygenerował zredukowane jednostki emisji tzw. ERU. Tylko w pierwszym półroczu 2012 roku sprzedano je japońskiej firmie za kwotę 321 tys. euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.