- W 2011 roku polsko-bawarskie obroty handlowe znacznie przekroczyły 8 mld euro. To więcej niż wartość wymiany handlowej Polski z Hiszpanią, Belgią czy Szwecją. W najbliższych trzech latach możemy osiągnąć jeszcze lepszy wynik - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z przewodniczącym Bundesratu, premierem Bawarii Horstem Seehoferem. Rozmowy odbyły się w piątek (27 lipca) w Ministerstwie Gospodarki - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że polsko-niemiecka współpraca regionalna, w tym z Bawarią rozwija się bardzo aktywnie.
- W maju 2012 roku Polska była gościem Forum Gospodarczego w Monachium, gdzie przy współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Gospodarczą i rządem krajowym Bawarii udało się otworzyć polsko-bawarskie Biuro Łącznikowe - przypomniał wicepremier.
- W Norymberdze funkcjonuje także Związek Polskich Przedsiębiorców, działających głównie w sektorze usług oraz budownictwa - dodał Pawlak.
Szef resortu gospodarki zaznaczył również, że Niemcy, do których trafia 1/4 polskiego eksportu, od lat są pierwszym partnerem handlowym naszego kraju.
- Cieszy nas, że nie jest to współpraca jednostronna. Polska jest też największym odbiorcą niemieckich towarów w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział wicepremier.
- Ubiegłoroczne obroty handlowe były rekordowe i osiągnęły wartość prawie 70 mld euro - dodał.
Podczas spotkania premierzy omówili m.in. kwestię polityki energetycznej Unii Europejskiej. Byli zgodni, że potrzebna jest zmiana podejścia UE do ochrony klimatu.
- Polska chce realizować politykę klimatyczną pod warunkiem uzyskania globalnego porozumienia w tej kwestii. Tymczasem powinniśmy zwiększać efektywność energetyczną, co wymusi potrzebną dziś modernizację sektora, poprawi jego konkurencyjność na świecie, ograniczy emisję CO2 i pozwoli uniezależnić się od importu surowców energetycznych spoza UE - ocenił wicepremier Waldemar Pawlak.
Premier Bawarii Horst Seehofer przekonywał, że podobnie myślą przedsiębiorcy sektora przemysłowego w Niemczech.
- Wspólnie powinniśmy dążyć do tego, aby unijna polityka klimatyczna wzmacniała rozwój przemysłu w Europie - zaznaczył premier Seehofer.
Polska jest 12. partnerem Bawarii w eksporcie i 11. w imporcie. Wartość polskiego eksportu w 2011 r. wyniosła ok. 4 mld euro i była o ponad 1/4 wyższa niż w roku 2010. Import osiągnął wartość ok. 4,4 mld euro, co stanowi wzrost o 12,5 proc. Dzięki temu deficyt w naszych obrotach handlowych z Bawarią zmniejszył się prawie o połowę, z ponad 680 mln euro w 2010 r. do 348 mln euro w 2011 r. W polskim eksporcie do Bawarii przeważają samochody i części samochodowe (18 proc.), maszyny (10 proc.) oraz meble (9 proc.). Importujemy samochody i podzespoły (20 proc.), maszyny (16 proc.) oraz wyroby chemiczne (9 proc.).
Bawaria jest największym niemieckim krajem związkowym i drugim po Północnej Nadrenii-Westfalii pod względem liczby ludności (12,6 mln osób). Przez ostatnie ponad 50 lat, z regionu o przeważającej funkcji rolniczej, Bawaria - dzięki polityce gospodarczej stawiającej na innowacyjność i nowoczesność - przekształciła się w bardzo prężny ośrodek przemysłowy, w którym czołowe miejsca zajmują firmy z przemysłu samochodowego, budowy maszyn, elektronicznego, optycznego i metalowego.
Bawaria jest drugim najsilniejszym gospodarczo landem Niemiec (po Północnej Nadrenii-Westfalii). Razem z trzecią w kolejności Badenią-Wirtembergią wytwarzają ponad połowę PKB RFN. Udział Bawarii w PKB Niemiec wynosi 17,4 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.