- Ministerstwo Gospodarki przeanalizowało wszystkie uwagi do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zgłoszone podczas konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie dodatkowych konsultacji międzyresortowych, aby nadać nowemu prawu ostateczny kształt - powiedział wiceminister Mieczysław Kasprzak podczas prezentacji projektu ustawy o OZE, która odbyła się w piątek (27 lipca) - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu.
W opinii wiceministra Kasprzaka, dzięki zaproponowanym przez MG rozwiązaniom już w 2020 r. ponad 15,5 proc. energii końcowej w Polsce będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.
- Filarami zwiększenia udziału OZE będą systemy wsparcia nowoczesnych technologii, rozwój mikroźródeł oraz efektywne wykorzystanie biomasy - powiedział.
Ważnym elementem projektu jest wprowadzenie tzw. sprzedawcy z urzędu, który będzie zobowiązany do odbioru zielonej energii po ustalonej i waloryzowanej cenie.
- System wsparcia dla poszczególnych instalacji będzie obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania, z wyjątkiem technologii współspalania, które otrzyma jedynie 5-letnią gwarancję pomocy finansowej - powiedział dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej MG Janusz Pilitowski.
Dodał, że nowe przepisy zniosą wsparcie dla zamortyzowanych już instalacji, głównie starych elektrowni wodnych.
- Nowością projektowanego systemu promocji OZE są ułatwienia dla podmiotów produkujących energię we własnych mikro- i małych instalacjach - podkreślił dyrektor Pilitowski.
W projekcie znalazła się również propozycja cen gwarantowanych oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
- Chcemy również wprowadzić uproszczoną procedurę przyłączania takich instalacji do sieci - zaznaczył.
Istotną częścią projektu są rozwiązania promujące efektywne wykorzystanie biomasy.
- Są to m.in. preferencje podatkowe na zakup biomasy oraz małych kotłów do jej spalania - wymienił dyrektor Pilitowski. Dodał, że MG planuje również ograniczyć, a docelowo zlikwidować do 2020 r. wsparcie dla technologii współspalania.
W trakcie konsultacji projektu odbyło się 8 konferencji uzgodnieniowych z przedstawicielami ministerstw i urzędów centralnych, podczas których omówiono ok. 500 uwag zgłoszonych przez te instytucje. Z kolei podczas konsultacji społecznych projektu wzięto pod uwagę blisko 2,5 tys. uwag, które napłynęły od ok. 300 zainteresowanych ustawą inwestorów i stowarzyszeń branżowych.
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w skład pakietu ustaw energetycznych (prawo gazowe, prawo energetyczne, ustawa o OZE), które przygotowywane są w Ministerstwie Gospodarki. Po zakończeniu prac nad ustawami cały pakiet trafi pod obrady Komitetu do spraw Europejskich (KSE), Komitetu Stałego Rady Ministrów (KRM) i ostatecznie do zaakceptowania przez Radę Ministrów. Następnie zostanie skierowany do prac parlamentarnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.