Dla górniczej spółki OKD największym sukcesem jest poprawa stanu bezpieczeństwa pracy w jej kopalniach. W ostatnich latach zainwestowano 11 miliardów koron czeskich zarówno w nowoczesne technologie, jak i środki ochrony.
Zarząd OKD cieszy się, że te działania przynoszą efekty. Tym bardziej, że spółce udało się lekko zwiększyć zysk w porównaniu z 2010 rokiem. To z kolei przełożyło się na podwyżki górniczych pensji.
- Wśród 3700 pracowników firm zewnętrznych przeważającą część stanowią Polacy. Pracują doskonale, przestrzegając przepisów bezpieczeństwa. Wiele im zawdzięczamy. Bez ich ciężkiej pracy z pewnością nie osiągalibyśmy tak dobrych wyników. Polscy górnicy doskonale współpracują z czeskimi kolegami i to jest bardo istotne. Górnictwo to fach, który wymaga dyscypliny i współpracy, zwłaszcza tam, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych narodowości. W OKD jednakowo traktujemy wszystkich pracowników - własnych i zatrudnionych przez firmy zewnętrzne - podkreśla Klaus-Dietrich Beck, prezes OKD.
Spółka będzie chciała ten stan zatrudnienia w najbliższej przyszłości utrzymać, choć jej prezes nie ukrywa, że coraz trudniej jest pozyskać wykształconego i doświadczonego górnika, a takich firmie najbardziej potrzeba.
- To powód, dla którego postanowiliśmy reaktywować szkolnictwo górnicze w Czechach. W najbliższych latach zamierzamy po raz kolejny zainwestować w jego rozwój. Plany spółki przewidują bowiem inwestycje w nowe rejony wydobywcze.
OKD dobrze sobie radzi nie tylko w biznesie, ale i w społecznej odpowiedzialności biznesu. Wartość grantów Fundacji OKD dla regionu wzrosła prawie pięciokrotnie, do 146 milionów koron czeskich. Dba zwłaszcza o rekultywację obszarów zdegradowanych działalnością górniczą.
Co pewien czas dochodzą do Polski informacje o zamiarach wznowienia wydobycia w kopalni Frensztat w czeskich Beskidach:
- Nie ma takich planów - dementuje pogłoski prezes Beck. - Nie mamy nawet pojęcia, z jakiego rodzaju złożem mamy do czynienia. Trzeba to dokładnie zbadać. To istotne zarówno z punktu widzenia akcjonariuszy spółki, państwa, do którego złoże należy, jak i miejscowej społeczności.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.