Od 24 czerwca w Polsce gości 12-osobowa delegacja inżynierów górnictwa, ekonomistów i finansistów reprezentujących Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energii Republiki Albanii oraz tamtejsze kopalnie oraz zakłady wydobywające chrom i miedź. Delegacji przewodniczy Refie Spahiu - dyrektor ministerialnej Górniczej Inspekcji. Gościom towarzyszy prof. Armile Teta, który ma wielki sentyment do Polski, ponieważ studiował w naszym kraju i ma liczne kontakty z polskim środowiskiem naukowym i gospodarczym.
Albańczycy chcą zapoznać się się z funkcjonowaniem polskiego nadzoru górniczego, jego strukturą organizacyjną, kompetencjami i podstawami prawnymi i konsekwencjami wydawanych decyzji. Republika Albanii przygotowuje się do utworzenia własnego systemu nadzoru górniczego, ponieważ spodziewany jest wzrost inwestycji w sektorze wydobywającym kopaliny i firm okołogórniczych.
- Staramy się korzystać z najlepszych doświadczeń światowych i dostosowywać je do naszych realiów i chętnie też dzielimy się naszą wiedzą, prowadząc szeroką współpracę międzynarodową. To dla nas dowód uznania, gdy zagraniczne delegacje chcą zapoznawać się z naszymi rozwiązaniami organizacjami tworząc lub zmieniając swoje systemy nadzoru górniczego - podkreśla Piotr Litwa, prezes WUG. - Delegacje Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energetyki Republiki Albanii gościmy nie pierwszy raz. Podobna wizyta, ale w innym składzie osobowym i zakresie problemowym, odbyła się w maju 2009 r. Trzy lata temu zapoznaliśmy naszych gości z Albanii z działalnością urzędu przede wszystkim w aspekcie organizacyjnym, dokumentacyjnym oraz dostosowywania polskiego prawa górniczego do prawa wspólnotowego, do dyrektyw Unii Europejskiej. Obecna wizyta będzie dłuższa i będzie można przedstawić gościom znacznie szerszy zasób wiedzy.
Albańska delegacja będzie przebywała na Śląsku do 30 czerwca. W poniedziałek 25 czerwca goście WUG zapoznali się ze strukturą i organizacją organów nadzoru górniczego w Polsce; prawnymi podstawami działalności WUG oraz jego jednostek terenowych i specjalistycznych, zagrożeniami naturalnymi w polskim przemyśle wydobywczym, funkcjonowaniem Komisji powołanych przez prezesa WUG.
Drugi dzień wizyty ma charakter informacyjny, przedstawione zostaną zasady i wyniki działalności kontrolnej WUG; wymogi prawne i metodyka prowadzonej profilaktyki wypadkowej; zasady postępowania powypadkowego w kontekście obowiązków i uprawnień nadzoru górniczego; aktualne wymagania kwalifikacji górniczych stawiane osobom zatrudnionym w ruchu zakładów górniczych oraz pracownikom inspekcyjno-technicznym urzędów górniczych.
W kolejnych dniach pobytu delegacja Republiki Albanii zapozna się z najważniejszymi przepisami prawa wspólnotowego dotyczącymi górnictwa oraz współpracą nadzoru górniczego z organami administracji. Dla gości z Albanii przygotowana została także prezentacja działalności polskiego górnictwa w ochronie środowiska oraz wizyty studyjne w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Archiwum Mierniczo-Geologicznym WUG, KWK Pniówek i ZKWK Guido w Zabrzu.
Albania Albania (Shqipëria, Republika Albanii - Republika e Shqipërise) jest państwem leżącym w południowo-wschodniej Półwyspu Bałkańskiego.Reformy wolnego rynku otworzyły kraj na inwestycje zagraniczne, zwłaszcza w rozwój energetyki i infrastruktury transportowej. Do końca lat 80. XX wieku gospodarka była centralnie planowana, obecnie znajduje się w fazie transformacji. Gospodarka Albanii rozwijała się w latach 2000-2004 w tempie 6 - 7 proc., przy czym znamienny jest duży udział inwestycji zagranicznych. Znaczne bogactwa mineralne Albanii pozwalają na rozwój górnictwa, które jest najważniejszą gałęzią albańskiej gospodarki. Wydobywa się tu między innymi: rudy chromu - 91 tys. ton, miedzi, żelaza i niklu oraz ropy naftowej - 300 tys. ton, gazu ziemnego, węgla i boksytów. Nad jeziorem Prespa są jedne z największych w świecie złóż naturalnego asfaltu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.