W czwartek 14 czerwca na wszystkich zmianach, we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbywają się masówki informacyjne zorganizowane przez związki zawodowe. Na 20 i 21 zaplanowano też referendum strajkowe. Takie decyzje podjął powołany 12 czerwca Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy JSW - informuje portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność.
- Chcemy poinformować załogę m.in. o łamaniu prawa pracy przez zarząd JSW oraz o pozorowaniu przez pracodawcą dialogu społecznego. Referendum rozpoczniemy 20 czerwca rano, a skończymy następnego dnia - informuje Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW i członek 7-osobowego MSPS JSW.
- Referendum strajkowe to normalna procedura w przypadku podpisania protokołu rozbieżności. Związkowcy mają prawo zasięgnąć opinii załogi - wyjaśniła w rozmowie z portalem górniczym rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Jak mówi Brudziński, pytania referendalne dotyczyć będą dwóch zakończonych fiaskiem sporów zbiorowych z pracodawcą.
- Pytania zostaną sformułowane przez związkowych prawników. Chcemy mieć absolutną pewność, że ewentualne twierdzące odpowiedzi na te pytania będą dla nas upoważnieniem do przeprowadzenia szeregu różnego rodzaju akcji protestacyjnych, do stosowania różnego rodzaju form nacisku przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - wyjaśnia Roman Brudziński.
Związkowcy podkreślają, że ewentualna akcja protestacyjna w spółce nie może być szablonowa. - Wciąż jeszcze rozważamy, jakich niekonwencjonalnych form protestu użyć, by zmusić zarząd do przestrzegania prawa. To muszą być metody, które będą uciążliwe wyłącznie dla pracodawcy - dodaje wiceszef Solidarności w JSW.
Pierwszy spór zbiorowy w JSW dotyczył uchwały zarządu spółki ustalającej warunki płacowe dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 roku. Pracodawca nie zgodził się na propozycję strony związkowej, by nowe wzory umów o pracę poddane zostały pod niezależny arbitraż. W drugim sporze zarząd JSW odrzucił żądania związkowców, dotyczące wzrostu wynagrodzeń dla pracowników spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.