Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zamierza do 2015 r. wprowadzić zmiany do istniejących mechanizmów wsparcia inwestycji, w tym również inwestycji o dużym znaczeniu dla innowacyjności systemu energetycznego - poinformowało portal górniczy nettg.pl URE. Regulacja oparta na jakości zastąpi dotychczasowe rozwiązania regulacyjne.
Zamiarem Regulatora jest przygotowanie mechanizmów finansowych, które wzmocnią racjonalność inwestycji, w tym również innowacyjną energetykę (m.in. smart grids i smart metering). Prezesa URE wspiera Regulatory Assistance Project (RAP) - międzynarodowa organizacja non-profit.
Koncepcja współpracy pomiędzy URE i RAP pojawiła się w ubiegłym roku podczas współorganizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki warsztatów Regionalnego Stowarzyszenia Regulatorów Energetyki (ERRA), w których brali udział eksperci z RAP.
Porozumienie - Letter of Agreement (LoA) podpisali 1 czerwca 2012 r. Marek Woszczyk, prezes URE i Richard Cowart, European Programmes Director w Regulatory Assistance Project.
Porozumienie o współpracy zakłada pomoc w przygotowaniu poszczególnych etapów wprowadzania zmian m.in. w obszarze regulacji opartej na jakości oraz wsparcia inwestycji w sieci inteligentne. Współpraca z Urzędem Regulacji Energetyki polegać będzie m.in. na prezentacji najlepszych praktyk regulacji jakościowej, pomocy w projektowaniu procesu implementacji zmiany poprzez identyfikację celów i zaprojektowanie wariantów mechanizmów wsparcia. RAP i URE będą pracować nad systemem oceny zaprojektowanych mechanizmów oraz sposobów ich wdrożenia, a także nad wyborem racjonalnego wariantu zmiany oraz monitoringu i projektowania kontroli efektów wprowadzanych rozwiązań.
Przedmiotem współpracy będzie takie zredefiniowanie ram regulacyjnych by promować inwestycje w energetykę prosumencką, niezawodność sieci, aktywizację strony popytowej oraz efektywność energetyczną.
Korzystając z doświadczeń międzynarodowych, konsultanci z RAP będą wspierać URE w identyfikacji alternatywnych narzędzi regulacyjnych oraz w wyborze najlepszej formuły do wprowadzenia nowych mechanizmów wsparcia. W ocenie ekspertów istniejący od 2010 r. system ma kilka obszarów wymagających zmiany, m.in. w niewystarczającym stopniu wspiera efektywną modernizację infrastruktury przesyłowej.
Doświadczenia Regulatory Assistance Project są tym bardziej cenne, że powstały w wyniku wielu lat współpracy RAP z instytucjami regulacyjnymi oraz innymi instytucjami sektora publicznego, odpowiedzialnymi za wprowadzanie polityk publicznych w obszarze rynku energii elektrycznej i gazu. W ubiegłych latach RAP współpracował m.in. z ERRA i Międzynarodową Agencją Energii (MAE). RAP nie prowadzi usług dla firm komercyjnych.
Porozumienie zakłada m.in. przygotowanie ekspertyz, organizację warsztatów dla przedsiębiorstw energetycznych, grup konsumentów - odbiorców energii. Współpraca URE - RAP potrwa do końca I kwartału 2013 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.