Spółka PGNiG Poszukiwania może zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2013 roku - poinformowała prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Spółka zamierza także zoptymalizować strukturę grupy poprzez sprzedaż podmiotów niezwiązanych z główną działalnością firmy.
- Realnym terminem przeprowadzenia oferty i debiutu spółki na giełdzie jest przełom pierwszego i drugiego kwartału 2013 roku. Obecnie rozpoczęły się procesy konsolidacyjne, które mają doprowadzić do powstania jednego podmiotu z kilku firm - powiedziała prezes dodając, że PGNiG chce zachować udział, który zagwarantuje spółce zachowanie "władztwa korporacyjnego" w nowym podmiocie.
Oferta będzie obejmowała zarówno akcje sprzedawane przez spółkę matkę, jak i papiery nowej emisji.
- PGNiG Poszukiwania musi się samodzielnie rozwijać. Firma potrzebuje nowoczesnego, bardzo dobrego i kosztownego sprzętu. Aby się w niego zaopatrzyć, musi pozyskać kapitał w drodze emisji nowych akcji - powiedziała Piotrowska-Oliwa.
Obecnie trwają wyceny podmiotów, które zostaną wniesione do spółki.
Przypomnijmy, że o powołaniu spółki PGNiG Poszukiwania zdecydują akcjonariusze PGNiG na walnym, zwołanym na 6 czerwca. Do nowego podmiotu mają zostać wniesione spółki poszukiwawcze i serwisowe grupy:
• Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło,
• Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków,
• Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta,
• Poszukiwania Naftowe Diament,
• Zakład Robót Górniczych Krosno.
W PGNiG przegląda się także majątek grupy.
- Jesteśmy gotowi sprzedać te aktywa, które nie są związane z naszym core businessem, na przykład działalność uzdrowiskową. Chcemy całkowicie wyjść z tego typu projektów - wyjawia prezes Piotrowska-Oliwa.
Optymalizacja rozpoczęła się od struktur zarządzania w centrali spółki, w której zlikwidowana została jedna trzecia stanowisk menadżerskich, przy jednoczesnym wzmocnieniu i usprawnieniu działu sprzedażowego. Proces ten obejmie również PGNiG SA.
Wcześniej przedstawiciele spółki informowali, że dwadzieścia spółek z grupy kapitałowej PGNiG podpisało porozumienie o współpracy przy wspólnych zakupach, co ma obniżyć ich koszty. Zakładane oszczędności z tego tytułu szacują nawet na kilkadziesiąt milionów złotych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.