Cyklicznie organizowana przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG konferencja, dotycząca zasilania, informatyki i automatyki w przemyśle wydobywczym, jest uznawana za jedno z ważniejszych branżowych wydarzeń tego typu w kraju: Szczyrk; od 16 do 18 maja.
Taka konferencja, to okazja do prezentacji nowych rozwiązań, wykorzystujących innowacyjne techniki i technologie służące bezpieczeństwu pracy. Jej uczestnicy dyskutować mają w ramach pięciu sesji tematycznych oraz sesji technicznej. Zostaną wygłoszone 32 referaty, przygotowane przez 62 autorów.
- Ustalając tematykę konferencji EMTECH, staramy się zawsze uwzględniać aktualne problemy górnictwa. W tym roku, po głębokiej analizie tego, co dzieje się w branży, chcemy skoncentrować się na kwestiach związanych z innowacyjnością w obszarze bezpieczeństwa pracy, nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie zasilania, innowacjach w badaniach i konstrukcjach, informatyce technicznej w monitorowaniu zagrożeń oraz innowacyjności w praktyce - wyjaśnia dr inż. Piotr Wojtas, dyrektor EMAG, a zarazem przewodniczący komitetu programowego konferencji. - Dziedziny te wymagają z pewnością nowego podejścia i spojrzenia, które - mam nadzieję - uda nam się w jakiejś formie wypracować podczas trzech dni. Aktualne wyzwania, przed którymi stoi polskie górnictwo, pokazują, jak bardzo potrzebne jest wdrażanie nowych urządzeń i technologii. Z tego powodu niezbędne są kontakty świata nauki z przemysłem oraz wymiana doświadczeń w projektowaniu, rozwijaniu oraz wykorzystaniu opracowanych systemów, urządzeń czy technologii. Poddawanie tych systemów, urządzeń i technologii ocenie specjalistów jest koniecznością ...
Udział w debacie zapowiedzieli reprezentanci najważniejszych organizacji związanych z polskim górnictwem, przedstawiciele nadzoru górniczego, wyższych uczelni, jednostek badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw górniczych, kopalń oraz firm zaplecza górniczego.
Po raz kolejny wydarzenie objął swoim patronatem wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, zaś współorganizatorami konferencji są:
• Katedra Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
• Sekcja Mechatroniki i Energoelektryki Górnictwa Komisji Górniczej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach,
• Sekcja Cybernetyki w Górnictwie Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz
• koło Stowarzyszenie Elektryków Polskich, działające przy EMAG.
Dodajmy, że Instytut Technik Innowacyjnych EMAG organizuje konferencje naukowo-techniczne od ponad 35 lat. EMTECH jest najważniejszą z nich, odbywającą się w tym roku po raz piąty z kolei.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.