Fundacja Rodzin Górniczych i Stowarzyszenie Obywatelskie im. Św. Barbary, działające przy spółce węglowej OKD w Ostrawie podpisały dziś porozumienie o współpracy. Przewiduje ono m.in. organizowanie wspólnych przedsięwzięć, w tym obozów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży z rodzin, w których ojcowie zginęli na posterunku pracy w kopalniach.
- Umowa jest bardzo cenna, ponieważ możemy zaplanować z góry wspólny program działań na cały rok. Stoimy przed sporym wyzwaniem, ponieważ nigdy w ciągu naszej piętnastoletniej historii nie wychodziliśmy z naszymi działaniami poza granice Polski, podobnie zresztą jak nasi czescy partnerzy. Doświadczeń żadnych nie mamy, ale za to jest garść pomysłów, które zamierzamy urzeczywistnić. Pojawiła się przy tym okazja, aby zachęcić młodzież do poznawania kultury kraju naszych południowych sąsiadów - przyznał bogdan Ćwięk, prezes Fundacji Rodzin Górniczych.
Pierwszą imprezą, w której udział wezmą podopieczni obydwu fundacji będzie festyn z okazji Dnia Dziecka w Muzeum Górniczym w Ostrawie-Petrzkowicach, 9 czerwca br. W czerwcu zaplanowane są także wspólne spotkanie w Polsce. Najprawdopodobniej dojdzie także do skutku wspólna akcja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na Mazurach.
- Co czwarty podopieczny Stowarzyszenia Obywatelskiego imienia Świętej Barbary mieszka w Polsce. Dobrze się więc stało, że zaczynamy długofalową współpracę. Ponadto umowa stwarza nam zupełnie nowe możliwości poznania ciekawych zakątków Polski, o których nie mamy pojęcia. Ufam, że nasze kontakty nie ograniczą się tylko do wymiany kulturalnej i organizacji wypoczynku. Kształcenie podopiecznych i stwarzanie im coraz szerszych możliwości rozwijania talentów, to bardzo ważne zadanie, które sobie postawiliśmy - zwróciła uwagę Kamila Kasovska, sekretarz generalny czeskiej organizacji, której cele działalności są spójne z Fundacją Rodzin Górniczych.
Przypomnijmy, że podpisanie umowy pomiędzy Fundacją Rodzin Górniczych i Stowarzyszeniem Obywatelskim im. Św. Barbary doszło to skutek starań podjętych w ub. roku przez redakcję Trybuny Górniczej. Podczas swego dzisiejszego wystąpienia wspomniał o tym prezes FRG bogdan Ćwiek.
- To niezwykle istotne, że naszą działalność dostrzegają górnicze media, bo ich rolą jest również inspirowanie środowiska do podejmowania różnych działań. Za to serdecznie dziękujemy - podkreślił Ćwiek.
Umowę o współpracy podpisali: bogdan Ćwiek, prezes FRG, jego zastępca Ryszard Wyględacz, Kamila Kasovska, sekretarz generalny SO św. Barbary oraz Stanisław Chobot, członek zarządu SO św. Barbary ds zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.