Czechowicka kopalnia Silesia ma stać się w najbliższych latach jednym z najnowocześniejszych polskich zakładów wydobywających węgiel kamienny - zapewniają inwestorzy, czeski Energeticky a Prumyslovy Holding. Z planowanych 800 mln zł, które EPH zamierza wyłożyć na jej modernizację do 2013 r., wydano już 520 mln.
Wczoraj (9 maja) rozpoczęto oficjalnie eksploatację ściany 160. Szefowie spółki PG Silesia, do której należy kopalnia, planują już zainstalowanie drugiego kompleksu ścianowego. Ma ruszyć za rok.
- Nie mogliśmy postąpić inaczej. Przejęliśmy od dawnego właściciela zakładu, Kompanii Węglowej, złoże i stare maszyny. Postanowiliśmy więc budować technologię od nowa. W ramach prac przygotowawczych zakupione zostały cztery kombajny chodnikowe oraz pierwszy kompleks ścianowy, który już pracuje. Planujemy obecnie wydobycie wielkości 5 tysięcy ton węgla na dobę. W przyszłym roku wzrośnie ono dwukrotnie - mówi Jiri Pastika, prezes PG Silesia.
Warto dodać, że dotychczasowe inwestycje w Silesii sfinansowano ze środków własnych czeskiego Energetycznego i Przemysłowego Holdingu. Według Pastiki, w najbliższym czasie zostanie zawarta umowa z konsorcjum czeskich banków na refinansowanie 70 proc. poniesionych nakładów.
Szefowie PG Silesia zapewniają ponadto, że czechowicka kopalnia stanie się w ciągu najbliższych lat liderem w efektywności pracy w polskim górnictwie, a pójdzie to w parze z dobrymi wynikami w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Składać się na to mają: środki bezpieczeństwa najnowszej generacji, innowacyjne technologie eksploatacji pokładów węgla i oczywiście motywacyjny system płac.
-Na wielu odcinkach pracujemy już w systemie 24/7, czyli przez okrągły tydzień non stop. To jest efekt porozumienia ze związkami zawodowymi. Grafik pracy sporządzany jest raz na kwartał, po to, aby każdy pracownik mógł zaplanować sobie życie prywatne. Za soboty i niedziele wypłacany jest specjalny dodatek. Nie ma czegoś takiego jak nadgodziny - tłumaczy Jiri Pastika.
W grudniu 2013 r. zakład osiągnie zdolność wydobywczą rzędu 3 mln ton węgla rocznie, a łączna wartość inwestycji przekroczy 800 mln zł.
Właściciele kopalni Silesia zorganizowali prezentację podziemnej infrastruktury zakładu. Dziennikarze zjechali w dół kopalni szybem nr 3 na poziom szósty znajdujący się na głębokości 550 m skąd udali się w kierunku ściany 160, najpierw kolejką spągową, a następnie podwieszaną Sharpa. Droga wiodła pochylnią odstawczo-wentylacyjną, a następnie transportowo-wentylacyjną z pokładu 315 do pokładu 304. Pochylnią transportową i chodnikiem podścianowym dziennikarze dostali się bezpośrednio do ściany, gdzie pracuje kompleks ścianowy wraz z kombajnem S400 wyprodukowany w Famurze. Obudowa zmechanizowana zakupiona została w FAZOS-ie.
W galerii: Oficjalne otwarcie ściany 160 w kopalni Silesia (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Puda!! Spoczywaj w pokoju:(( Zawsze wierni koledzy z pracy! [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*]
Boguś Z. nie ma lipy!!! Oby tak dalej...:) Pozdrowienia od Fanów!:)
Szkoda Jana Kantego ktos wzial konkretna kase za zamkniecie kopalni gdzie jeszcze pokladow na kilkadziesiat lat...a ludzie bez pracy Cale Jaworzno
tam sie da inwestować a tu tylko zamykają gdzie siersza,jan kanty i niwka