Polska gospodarka zużyje w 2012 r. ok. 3 proc. więcej stali niż rok wcześniej. Będzie to jednak znacznie mniejszy wzrost niż w 2011 r., kiedy krajowe zużycie stali wzrosło o prawie 11 proc. - prognozuje Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) w Katowicach.
- Prognozy dotyczące tegorocznego rynku stali są niejednoznaczne. Spodziewamy się, że dynamika wzrostu zużycia może zmniejszyć się do ok. 3 proc. rok do roku, głównie za sprawą spowolnienia w sektorach budowlanym i motoryzacyjnym - powiedział - w środę 9 maja - dr Romuald Talarek, prezes Izby.
W całym zeszłym roku polska gospodarka zużyła ok. 11 mln ton stali. To znacząco więcej niż rok wcześniej, ale wciąż o milion ton mniej niż w rekordowym pod tym względem 2007 r. Do zeszłorocznego wzrostu przyczyniły się m.in. realizowane w dobrym tempie (bo niezakłócone warunkami pogodowymi) stalochłonne inwestycje infrastrukturalne i budowlane oraz dobra sytuacja w przemyśle metalowym.
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł - jak się szacuje - spadek zużycia stali (rzędu 6 proc.), przy wzroście jej krajowej produkcji o ok. 15 proc. (do blisko 2,4 mln ton). To jeden z najwyższych wskaźników wzrostu produkcji w tym sektorze w Europie; wzrost zanotowano niemal we wszystkich grupach wyrobów, za wyjątkiem blach i taśm walcowanych na zimno.
Eksperci spodziewają się jednak, że w drugiej połowie roku inwestycje wyhamują, a całkowity roczny wzrost zużycia będzie znacznie mniejszy od ubiegłorocznego - choć nadal będzie to wzrost.
- W tej sytuacji, przy wzroście zużycia stali o ok. 3 proc. rok do roku oraz przekraczającym 60 proc. zużycia imporcie, sukcesem będzie utrzymanie w 2012 r. ubiegłorocznego poziomu produkcji polskich hut - ocenił Talarek.
W ubiegłym roku polska produkcja stali wzrosła o 10 proc., do 8,8 mln ton. W tym roku - według szacunków HIPH - może być na porównywalnym poziomie. Zużycie powinno natomiast wzrosnąć do ponad 11,3 mln ton. Spowolnienie wzrostu zużycia stali to pochodna kondycji całej polskiej gospodarki.
- Prognozy rozwoju polskiej gospodarki w 2012 r. są mniej optymistyczne od odnotowanych w 2011 r., głównie z powodu ryzyka recesji w krajach strefy euro i z powodu reformy krajowych finansów publicznych. Spodziewane jest nieznacznie zmniejszenie roli popytu wewnętrznego i eksportu, szczególnie w drugiej połowie roku, w kreowaniu polskiego PKB - powiedział Talarek, wskazując, że wpłynie to również na rynek stalowy.
Ubiegłoroczna produkcja stali na świecie była rekordowa i wyniosła ponad 1,5 mld ton. Oznacza to wzrost o 6,8 proc. wobec 2010 r. W pierwszym kwartale tego roku światowa produkcja przekroczyła 376,7 mln ton i była o 1,2 proc. wyższa niż w tym samym czasie w roku 2011.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.