Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii zostanie w połowie maja zaprezentowany w Ministerstwie Gospodarki - poinformował w piątek (4 maja) w Rzeszowie wiceminister tego resortu Mieczysław Kasprzak. Wiceminister uczestniczył w seminarium "Słoneczne Podkarpacie - efekty działań i plany wdrażania programów w zakresie energii słonecznej".
- Projekt ustawy jest na końcowym etapie ustaleń międzyresortowych. Wraz z jego prezentacją w ministerstwie chcemy też zorganizować wystawę urządzeń służących do produkcji energii odnawialnej - powiedział Kasprzak.
Podkreślił, że przygotowywana ustawa ma "dać producentom możliwość długookresowego planowania".
- Jeśli ktoś zacznie produkować w warunkach, które były w danym momencie, to przez 15 lat te warunki nie będą się zmieniać - zaznaczył.
Ustawa ma także sprzyjać rozproszeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Im bliżej odbiorcy produkujemy energię, to ta produkcja jest tańsza. Każdy w pierwszej kolejności produkuje dla siebie, a nadmiar będzie mógł sprzedawać do sieci - podkreślił wiceminister.
Przygotowywana ustawa ma również uprościć procedury administracyjne związane z rozpoczęciem produkcji energii przy użyciu niewielkich urządzeń lub instalacji.
Według Kasprzaka, do 2020 r. Polska zgodnie z dyrektywą UE powinna produkować co najmniej 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie ta produkcja wynosi 8 proc.
- Dzisiaj podstawą polskiej energetyki jest węgiel kamienny i brunatny. Właśnie z węgla pochodzi 90 procent energii elektrycznej. Tak jeszcze będzie przez wiele, wiele lat i nie da się tutaj wprowadzić rewolucyjnych zmian, między innymi dlatego że energia ze źródeł odnawialnych jest dużo droższa niż konwencjonalna - przypomniał.
W rzeszowskim seminarium uczestniczyli m.in. samorządowcy, bankowcy, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Seminarium zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Eco Grup sp. z o.o.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.